Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Astmaravi edu tagab eelkõige hea ravisoostumus
Astma diagnoos on kogu eluks, aga selle haigusega on võimalik siiski sõbraks saada, kuna ta allub hästi ravile.
Seejuures on aga oluline, et ravimit võetaks õigesti, rääkis Põhja-Eesti Regionaalhaigla pulmonoloogiapolikliiniku õendusjuht Kairit Orgusaar.
Täna on ülemaailmne astmapäev. Uuringute põhjal on maailmas ligi 300 miljonit inimest, kellel on diagnoositud astma. Haiguse diagnoosimine on viimasel kümnendil oluliselt suurenenud, eriti lastel. Eestis põeb astmat ligikaudu 5-8% täiskasvanud elanikkonnast ehk 70 000 kuni 112 000 inimest.
Töö, mida inimesed teevad, võib suurendada nende astma arengu riski täiskasvanueas. Nimelt on iga kuues haigusjuht seotud töökohaga ning astma teke omab selgeid seoseid vähemasti 18 erineva elukutsega, kirjutas ERR Teadusuudised.
OECD värskes aruandes „Health at a Glance 2024“ prognoositakse, et aastaks 2050 on Euroopa Liidus (EL) üle 65-aastaseid inimesi juba kolmandik elanikkonnast. Kui lisada sellele elustiiliga seotud riskitegurid ja sotsiaalmajanduslikud erinevused, on selge, et Euroopa peab kiiresti ajakohastama oma tervishoiusüsteeme, et parandada patsientide elukvaliteeti.