Mitmed viljakusega seotud tegurid vähendavad naise tervist ohustavaid riske

Rinnaga toitmine, beebipillid, sünnitamine ja hiljem alanud menstruatsioon vähendavad erinevaid surmaga seotud terviseriske, selgub hiljutisest kümmet Euroopa riiki hõlmanud uuringust.

Uuring hõlmas enam kui 322 972 naist. Täpsemalt vaadati 25-70-aastaste naiste tervisenäitajaid ajavahemikul aastast 1992 kuni aastai 2000. Luubi alla võeti näiteks vanus esimese lapse sünnitamise ajal, rinnaga toitmine, viljatus ja viljakus, beebipillide tarvitamine ja menstruatsiooni ning menopausi algus. Lisaks vaadati veel väga paljusid teisi tervist mõjutavaid lisategureid, näiteks suitsetamist ja kehamassi indeksit (KMI). Terviseandmeid koguti küsitlustega toetades uuringut erinevate registrite ja andmebaaside infoga.

Uuringu tulemustes selgub näiteks, et naised, kes sünnitasid enne 20. eluaastat või pärast 31. eluaastat, ohustas suurem hulk surmaga seonduvaid terviseriske, näiteks vähki, aju- või südameveresoonkonna haigustesse haigestumine. Tervist toetavaim iga sünnitamiseks on aga artikli kohaselt 26-30. eluaasta vahel.

Samas täheldati uuringus, et naistel, kes sünnitasid kaks või kolm last, oli vähem terviseriske kui ühe lapse sünnitanutel. Nii võiks uuringu põhjal kokku võtta, et sünnitamine vähendab erinevaid terviseriske, veel kasulikum on aga sünnitada vähemalt kaks last.

Pikemalt ERR Novaatoris

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.