Oona: Valgas oli psühholoogiline reaktsioon

Marje Oona
Marje Oona

Mitmed vaktsiinvälditavad haigused nagu lastehalvatus, leetrid ja mumps on muutunud Eestis haruldaseks või sootuks kadunud. Tartu ülikooli peremeditsiini dotsent Marje Oona nendib, et vaktsiiniga hõlmatus on hakanud viimastel aastatel langema, põhimõttelisi vaktsineerimise vastaseid ei veena ümber aga ühegi ratsionaalse argumendiga.

Kuna Eestis pole vaktsineerimine kohustuslik, rajaneb vaktsiinides kõhklejate laste vaktsineerimine suuresti perearstide veenmisoskusel, kirjutas ERR Novaator. Teatud piirini on abi murekohtade lahti rääkimisest ning teadusuuringute ja andmete tutvustamisest. Kuid „kui inimene on põhimõtteliselt vaktsineerimise vastane – neid on kogu maailmas suurusjärgus 1-2 protsenti, põhjused on erinevad [...], siis seda on uuringud näidanud, et neid ei ole võimalik selliste ratsionaalsete argumentidega ümber veenda," märkis Oona. 

Kuigi vaktsiinidel võib olla erandjuhtudel kõrvaltoimed nagu ravimitel, sh näiteks süstekoha reaktsioonid ja palavik, ei tohiks lasta end sellest Oona sõnul morjendada. Samuti võivad kõrvaltoimed lähtuda mõnikord hoopis inimeste enda psüühikast. Selle ehedaks näiteks on oktoobri alguses ettevaatusabinõuna vaktsineerimise järel haiglasse toimetatud Valga koolilapsed.

„Selle kohta on olemas termin hulgaline psühhogeenne haigus. Selliseid täpselt sarnaste sümptomitega – on halb, minestus, silmade ees tekivad rõngad, võivad tekkida hingamishäired – selliseid episoode on kirjeldatud maailmas mujalgi ja mitte ainult vaktsineerimisega seoses. [...] Selle (Valga juhtumi) puhul tuligi välja, et see oli puhtalt psühholoogiline,“ sõnas Oona.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.