Konkurentsipäeval võeti lahata ka tervishoiupoliitika keerdkäike

Kantsler Marika Priske.
Kantsler Marika Priske.

Eile, 3. detsembril toimunud konkurentsiameti konverentsil "Konkurentsipäev 2015" vedas tervishoiuteemalist paneeldiskussiooni sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske.

Muu hulgas tõi ta välja, et Eestis tulevad tervishoiu ülalpidamiseks vajalikud rahad 2/3 ulatuses (66%) haigekassast. Oluline osa tervishoiuteenuste tarbimisel on aga ka leibkondade enda osalus, mis 2013. aastal oli 22,6% ja on pisitasa kasvanud.

"See on Euroopa Liidu keskmisest märkimisväärselt kõrgem omaosalus," rääkis kantsler. „See oli minu jaoks üllatav, kui sotsiaalministeeriumisse tööle läksin."

Konverentsi külalistele tervishoiusüsteemi ja konkurentsi seoseid tutvustades rääkis Marika Priske, et perearstiabi on Eestis erasektori teenus, mida finantseeritakse 100%-lt maksumaksja rahast ja kus on väga detailne regulatsioon. 

Haiglate omandivorm on Eestis mitmekesine. Priske rääkis, et puhtalt riigile kuulub läbi sihtasutuse üks suur haigla - PERH, ja mõned väiksemad haiglad. Teine suur haigla on TÜK, kus riigil kolmandik asutamisõigustest lisaks Tartu linnale ja ülikoolile. Järgmised suuremad haiglad, Tallinna haiglad, kuuluvad KOVile. "Enamus haiglad, mis ei ole võrgustunud, kuuluvadki KOVidele või KOV-liitudele. Lisaks on olemas erameditsiin klassikalises mõttes," jätkas ta.

Hambaravis on kõik erategijad, valdkond on konkurentsile täiesti avatud ja toimib kantsleri hinnangul päris hästi.

Kiirabi rahastab riik konkursside teel. "Eestis mindi hiljuti üle uuele süsteemile," rääkis kantsler, "käiakse välja n-ö piirkonna teenindamise vajadus ja kõik võivad pakkuda - nii erafirmad kui riiklikud asutused."

"Apteegid, kus põhimõtteliselt riigi korraldus on väike, riik aitab ravimite eest maksta, aga turul toimetavad ainult erategijad," resümeeris Priske.

Kantsler möönis, et patsiendi omaosalus on Eestis tõusnud peaaegu 24%-le, tervishoiukulud SKPst on 6,2%. See on päris märkimisväärne, tervishoid on meie majanduskasvu panustamisel väga oluline, rääkimata sellest, et see loob eelduse, et inimesed üldse võiksid tööjõuturul panustada," ütles ta.

Paneeldiskussioonil osalesid ravimiameti juht Kristin Raudsepp, proviisorite koja juht Karin Alamaa-Aas, riigikogu liige ja endine sotsiaalkaitseminister Helmen Kütt ja Fertilitase erakliiniku juht Ivo Saarma.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.