Saarma: erakliinikud riigile strateegilist ohtu ei kujuta

Fertilitase juhatuse liige Ivo Saarma.
Fertilitase juhatuse liige Ivo Saarma.

Eile, 3. detsembril toimunud konkurentsiameti konverentsil ütles Fertilitase erakliiniku juht ja arst Ivo Saarma, et tervishoiusüsteemis on antud selge konkurentsieelis haiglavõrgu haiglatele ja haigekassa poliitika kipub minema teed, kus eratervishoiuasutused tasapisi likvideeritakse.

Saarma esindas konkurentsiameti konverentsil erakliinikut ja eratervishoiuasutuste liitu, millel liikmeid kokku 15. Erateenuse osutajaid aga on Eestis oluliselt rohkem.

Eesti haiglamaastik on jaotatud süsteemilt kaheks. Esiteks HVA haiglad, mis kinnitati 1993. aastal ministri määrusega. Vajadus selliseks lahknevuseks tekkis Saarma sõnul siis, kui Eestisse hakkasid tulema EL-i abirahad ja tekkis mõttekoht, kuidas see raha jagada. "Hiljem on kogu tervishoid aga selle põhimõtte järgi arendatud," lisas ta.

"Kahe süsteemi vahel on ühele, ehk HVA-haiglatele, loodud ebaaus konkurentsieelis," kõneles Saarma. "Nad saavad automaatselt eelistuse ravilepingute sõlmimisel, kuna määruses on öeldud, et haigekassa peab neid eelistama ja valikud pole vaja välja kuulutada."

Teine osa raviasutusi osaleb haigekassa valikus, kus kaalutakse nii valikukriteeriumeid ja arvesse läheb vähempakkumine.

Saarma sõnul on ka otseste investeeringute kaudu loodud konkurentsieelis, kuna HVA-haiglad saavad infrastruktuuri suunatavaid suuri rahasid. 

"Väidetakse, et osa HVA-haiglaid on osa lahutamatu osa riiklikust süsteemist ja lähtuvad ainult solidaarsuse põhimõttest ning väidetavalt ei saa neid käsitleta äriettevõtetena," jätkas Saarma. "Seetõttu ei nähtagi konkurentsiprobleemi."

Saarma sõnul on eratervishoiuasutuste liit pöördunud Euroopa Komisjoni poole ebaõiglase konkurentsieelise küsimuses. Probleem on erakliiniku juhi sõnul selles, et HVA-haiglad pakuvad tasulisi raviteenuseid ka väljapool haigekassa ravilepingut, piiramatul hulgal, määravad ise oma tasuliste teenuste hinna jne. "Kuidas meie saame sellisel viisil ellu jääda?" sõnas Saarma.

Ta jätkas, et HVA-haiglad on väitnud, et nende tasuliste teenuste osa on nii väike, et sellest ei tasu rääkida. Selle ümber lükkamiseks tõi aga Saarma näiteks TÜ Kliinikumi. "Tõsi, arvestades nende massiivset tegevuse mahtu protsentuaalselt tundubki see tasuliste teenuste hulk väike, aga kui võtta nende summad ja tegevusmahud kokku, siis ületab see selle piirkonna kõigi eratervishoiuettevõtjate käibe," ütles ta.

Probleem on erakliiniku juhi sõnul ka selles, et haigekassa ühel hetkel annab valikupartnerile lepingu, teisel hetkel võtab ära. "Patsient on aga segaduses ja ei tule ühel hetkel enam mitte erakliinikusse vaid ostab tasulise teenuse HVA-haiglast huvi tundmata, et see võib seal olla kordi kallim kui erafirmas."

Lisaks Euroopa Kohtule on erakliinikud abi ja selguse saamiseks pöördunud ka Eesti kohtute ja ametiasutuste poole. Oma otsuse näiteks on andnud nii õiguskantsler kui konkurentsiamet.

Konkurentsiameti ettepanek sotsiaalministeeriumile oli algatada ravikindlustusseaduse muutmise eelnõu, millega lisatakse seadusesse selged kriteeriumid, üksnes mille täitumise korral on haigekassa valikule pandud erialade osas õigus eelistada ilma piiranguteta raviraha jagamisel HVA haiglaid.

"Ma julgen väita, et sellised erialad on täiesti olemas, kus seda tuleks kaaluda, kuid tegelikult võiks suur osa sellest, mis täna tehakse, panna täiesti võrdsetel tingimustel konkureerima," leidis ta. "Teades seejuures, et erafirmade võimekus teenuseid pakkuda ei ole näiteks ambulatoorses pooles rohkem kui 8-10%, statsionaarses on seda kogu aeg vähendatud ja jutt käib vaid paarist-kolmest protsendist. Näha siin riigile strateegilist ohtu... mina seda ei näe," sõnas Saarma. "Praegu on aga haigekassa poliitika läinud pigem seda teed, et erasüsteem likvideeritakse," nentis ta.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.