Muhu, Orissaare ja Valjala perearstid pole nõus ühinema

Arutelu Orissaares
Arutelu Orissaares

Pea kaks tundi Orissaare kultuurimajas toimunud arutelu teemal “Kas Ida-Saaremaa vajab tervisekeskust?” tõi reedel kokku 70 inimest. Viimase kolme aasta jooksul on teema ikka ja jälle päevakorda kerkinud, kuid Orissaare vallavanem Vello Runthal tunneb, et mõneti on nüüd jõutud surnud punkti ehk n-ö sein on ees.

Kokkuvõttes võib öelda, et tegemist on väga mitmetahulise probleemiga, kirjutab Meie Maa.

Ühelt poolt kostub arvamusi, et läbi eurorahade saaks arstiteenuse pakkumise kvaliteeti tõsta. Teiselt poolt tuleb näkku vaadata tõsiasjale, et pelgalt majakarpi investeeritud summad spetsialiste piirkonda ei pruugi tuua.

Runthal nentis, et reedel kõlas taas arvamusi tervisekeskuse teemal seinast seina – kas tulevikus jätkub piisavalt personali, kuidas keskust suudetakse tulevikus majandada jne jne.

Üldine arvamus näikse olevat pooldav, kuid Runthal on nõus, et see on pigem emotsioonide pinnalt ja seotud piirkonna terviseteenuse jätkusuutlikusega.

Tervisekeskus annaks võimaluse Ida-Saaremaal ämmaemanda, füsioterapeudi, massööri ja koduõenduse teenust laiendada ja lisaks luua ka hambaravikabinette ning teisigi esmatasandi tervishoiu teiseseid ning toetavaid teenuseid.

Tervisekeskuse ehitamiseks või laiendamiseks on võimalik taotleda 600 000 eurot, millega saaks luua korralikud tingimused praegu töötavatele perearstidele. Samas kinnitas Muhu perearst Lea Uutsalu, et nii Orissaare, Muhu kui ka Valjala perearstid on endale aastate jooksul juba korralikud ja nõuetele vastavad tingimused loonud.


“Praegu on tähtis selgeks teha, kas me üldse taotlust esitame hakkame. Siis me vaatame, mille kohta me seda teeme. Orissaares on praktiliselt neli suurt tühja maja. Kõik on arutluse küsimus. Aga see on juba teine etapp. Otseselt neid küll minu meelest kohal ei ole, kes tahaksid kohe ehitama hakata, kui raha oleks,” rääkis Orissaare valla elanik Silvi Teesalu arutelu eel.

Muhu perearst Lea Uutsalu sõnul ei ole ta piirkonna arengu vastu, kuid ei näe sarnaselt oma kolleegidele Orissaares ja Valjalas kõnealuses Orissaare tervisekeskuses seda võluvitsa, mis kõik probleemid lahendaks.

Seinad ei ravi

“Meil siin Muhus on ilusad ruumid, kuhu patsientidel on hea tulla. Oleme võtnud endale ka rohkem kohustusi, kui perearstikeskusel on lepinguga kindlaks määratud, ja seda just meie asukohta silmas pidades. Ka vallavalitsus on meid igakülgselt toetanud. Tööd teevad aga siiski inimesed, mitte majakarp. Ja kui praegu oleks mõni spetsialist kusagilt tulemas, leiaksime talle ka praegu vajalikud ruumid,” leidis ta, lisades juurde, et isegi Kuressaare on hädas pädevate spetsialistide leidmisega.
Orissaare perearst Elo Lember oli piirkonna perearstidest ainus, kes sai reedel arutelule kohale minna. “Sain aru, et lõhkusin korraldajate helesinise unistuse Euroopa Liidu suurest rahalaevast, kui teatasin, et ministeeriumi poolt paberil paika pandud kolm perearsti – Muhu, Orissaare, Valjala – ühinema nõus ei ole.

Kõigil meil on korralikud ruumid ja toimiv töökorraldus olemas. Kavandatavad lisateenused – ämmaemand, koduõde, füsioterapeut – lisaväärtust ei tooks. Miks? Lapsi sünnib väga vähe, koduõendus toimib niigi ja füsioterapeut ei ole massöör, vaid kõrgharidusega spetsialist, kes soovib ka sellele väärilist palka saada,” edastas ta mõned mõtted oma sõnavõtust.

“Paraku ei ole ka “tingimused” vaid ainuke põhjus, mis spetsialiste maale tooks. Leisi vallavanema suust kõlas, et üks, miks noored tulla ei taha, on kartus, et nad ei arene siin. Minu põhisõnum on, et ei ravi mitte seinad, vaid ikka inimesed, keda lihtsalt ei jätku.”

Täismahus loe ajalehest Meie Maa

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.