Ministeerium tahab lendama panna meditsiinikopteri

Piirivalve lennusalga helikopter.
Piirivalve lennusalga helikopter.

Sotsiaalministeerium uuris haigekassalt kui reaalne oleks Eestis käima panna spetsiaalne meditsiinikopter.

Haigekassa peab meditsiinikopteri kasutuselevõttu täiesti reaalseks ja teatab haigekassa juhi Tanel Rossi allkirjaga vastuses sotsiaalministeeriumile, et otsused tervishoiuteenuste loetelu teenuste muudatuste osas langetatakse sügisel, arvestades kindlaksmääratud kriteeriume.

Haigekassa toob oma vastuses välja, et veoteenuste loetelus on ka kolm lennutranspordi teenust: vedu lennukiga – 1 tund, vedu helikopteriga – 1 tund ja doonorelundi või retsipiendi vedu lennukiga – 1 tund. Haigekassa tasus 2015. aastal haiglatele lennutranspordi 140 tunni eest 153 100 eurot. Meditsiinikopteri projekt haakub seega osaliselt haigekassa teemadega 2016. aastaks ning haigekassa on valmis sisendi andmisega toetama.  

Haigekassa esmased kommentaarid uudse meditsiinikopteri kasutamise piloteerimise ettepanekule:

Kindlasti on väga olulisel kohal teenuse rakendamise eelselt selgete kriteeriumite ja juhiste väljatöötamine ning sihtrühma määratlemine. Need omakorda on eelduseks kulutõhususe analüüsile, hindamaks uue teenuse kasu ja kulusid võrdluses seniste teenuste, sh kiirabi ja meditsiinilisel eesmärgil kasutatava lennutranspordi korraldusega. On tervitatav, et plaanitakse kasutada rahvusvahelist kogemust Soome näitel. Oleme väga huvitatud Soomes toimiva teenuse kirjeldusest, millest saab olulist sisendit edasisteks.

Haigekassa hinnangul tuleb seega esmaselt kirjeldada uue teenuse meditsiiniline vajadus täna toimivas süsteemis, defineerida eeldatav tervisekasu patsientidele ja seejärel vastavalt kokkulepitud kriteeriumitele numbriliselt analüüsida projekti lisakasu ja lisakulu võrreldes olemasoleva süsteemiga ehk kuluefektiivsust. Selle hindamiseks on vajalik pilootprojekti ajal mõõta eelnevalt põhjalikult läbi arutatud ja selle tulemusena kindlaks määratud indikaatoreid. Lisakulu hindamiseks on vaja leida lennutunni maksumus. Erinevalt praegusest korraldusest on meditsiinikopter kasutusel ainult meditsiinilendude tegemiseks. Seega tuleb kõik kopteriga seotud kulud jagada kasutuskordade arvu peale, mis tuleneb juba eelnevalt kokkulepitud põhimõtetest lähtuvalt ressursside optimaalsest kasutusest.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.