Kolesteroolitase ja kõõlusevalu võivad olla seotud

Achilleuse kõõluse valu võib olla seotud kõrge kolesterooliga.
Achilleuse kõõluse valu võib olla seotud kõrge kolesterooliga.

Hiljutine uuring on näidanud, et ebatervisliku kolesteroolitasemega inimestel võib suurema tõenäosusega esineda kõõlusevalu või kõõluse struktuuri muutus.

Kolesterool on eluks vajalik, kuid selle liiga kõrge tase veres suurendab kardiovaskulaarhaiguse riski ning võib olla lisaks seotud ka luu-lihaskonna probleemide nagu näiteks kõõlusevigastustega, ütles üks uuringu läbi viinud teadlastest, James E. Gaida Austraalia Canberra Ülikoolist ja Monashi Ülikoolist.

"Kõõlused ühendavad lihaseid luudega ning tendinopaatia on haigus, mille korral inimene tunneb kõõluseid kasutades valu," ütles ta. Tema sõnul võib see mõjutada kõiki kõõluseid, sealhulgas kannas asuvat Achilleuse kõõlust või õlas paiknevat õlalihase kõõlust.
"Kõige rohkem pakub huvi tähelepanek, et tendinopaatiaga kaasnevate kolesterooli muutuste skeem sarnanes sellele, mis on seotud kardiovaskulaarhaiguse riski suurenemisega," ütles Gaida agentuurile Reuters Health e-kirjas. "Tundub, et see, mis on halb teie südamele, on halb ka teie kõõlustele." Gaida vaatas koos kolleegidega läbi 17 uuringu tulemused, milles kirjeldati kolesteroolitaset või seda alandavate ravimite kasutamist ning patsientide kõõluste struktuuri või valu. Kokku osales uuringutes üle 2000 inimese. "Kolesterool sadestub kõõlusesse, kui selle tase veres on kõrge," ütles Gaida.  Tema sõnul arvavad teadlased, et sadestunud kolesterool põhjustab kõõlustepõletikku ning see omakorda struktuurimuutusi, mis muudavad piirkonna vigastuste ja valu suhtes vastuvõtlikuks. Analüüsitud uuringutes oli vähem tervisliku vere kolesteroolitasemega inimestel kõõluseprobleemide esinemine tõenäolisem, nagu ka tugevama valu esinemine, mis oli seotud käsivarre ja õla luu-lihaskonna vigastustega.

Kuid tulemused ei võimalda tõestada, et kõrge kolesteroolitase põhjustab kõõluseprobleeme. Tegelikult võib kõõlusevigastus piirata füüsilist aktiivsust, mis võib omakorda mõjutada kolesteroolitaset, seega võib seos olla ka vastupidise suunaga, nagu märgivad teadlased ajakirjas British Journal of Sports Medicine. "Valu põhjustab tõenäoliselt kolesterooli kogunemine, kuigi sellisel kogunemisel võib olla ka geneetiline mõjutegur," ütles Louis J. Soslowsky, Pennsylvania Ülikooli Penni Luu- ja lihaskonna Haiguste Keskuse asutaja ning direktor, kes nimetatud uuringus ei osalenud.

Agentuurile Reuters Health saadetud e-kirjas ütles Soslowsky, et rasvumine võib nii kõrget kolesteroolitaset kui kõõlusevalu võimendada. "Kolesterooli ja tendinopaatia vaheline seos vajab täiendavat uurimist, mis hõlmaks ka küsimust, kas lipiidide taseme alandamine elustiili muutmise (näiteks toitumise ja füüsilise tegevuse) abil võiks aidata kõõlusevalu ravida," ütles Gaida.
"Kuid olulisem asjaolu kolesterooli ja tendinopaatia vahelise seose väljaselgitamisel on võimalus kõrge kolesterooli varaseks tuvastamiseks ning kardiovaskulaarhaiguse riski kontrolli alla võtmiseks inimestel, kellel esineb kõõlusevalu," ütles ta. "Meil on olemas andmeid, mis näitavad, et statiinid võimendavad kõõluse- ja/või lihasevalu, seega võib öelda, et kuigi kolesteroolitaseme alandamine võib aidata kõõlusevigastusi vältida ja/või kõõluste paranemisele kaasa aidata, pole selle roll valu osas päris selge," ütles Soslowsky.

Arstid peaksid kaaluma kõrge kolesteroolitaseme esinemise kontrollimist kõõlusevaluga inimestel ning inimesed, kes suurendavad oma füüsilist aktiivsust pärast kõrgest kolesteroolitasemest teada saamist, peaksid seda tegema järk-järgult, et anda kõõlustele aega kohaneda, ütles Gaida.

Lisa kommentaar

  • Reuters
    Tõlkis Kalle Klein

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.