EAÜ: riigikontroll varjas ravimituru analüüsi lähteandmeid õigusvastaselt

EAÜ juhatuse liige Tanel Terase.
EAÜ juhatuse liige Tanel Terase.

Kuna riigikohus ei võtnud 21. aprillil riigikontrolli kassatsioonkaebust menetlusse, jõustus Tallinna ringkonnakohtu otsus, millega tunnistati riigikontrolli käitumine õigusvastaseks Eesti Apteekide Ühenduse (EAÜ) eksitamisel ja 2012. aastal koostatud ravimituru analüüsi aluseks olnud lähteandmete varjamisel.

Riigikontrolli põhiväiteks on olnud, et kuivõrd tegemist on sõltumatu ja enesekorraldusõiguse alusel tegutseva majanduskontrolli teostava riigiorganiga, siis ei saa riigikontrolli auditimaterjalide suhtes üldse kohaldada avaliku teabe seaduses sätestatud reegleid.

„EAÜ leidis, et selline mõtteviis ja tegevus on otseses vastuolus nii avaliku teabe seaduse kui avatud ja demokraatliku riigivalitsemise põhimõttega. Selgitasime seda ka kohtumenetluse alguspäevil toimunud kohtumisel riigikontrolli esindajatele Tarmo Olgole ja Rait Sannikule,“ rääkis EAÜ juhatuse liige Tanel Terase.

„Tekkis olukord, mille tulemusena võiks püstitada küsimuse: kes kontrollib kontrollijat, kui Riigikontroll arvab enesel olevat immuniteedi avaliku info kasutamise reeglite osas? Selline mõtteviis avaliku kontrolliorgani poolt on sügavalt kohatu,“ lisas Terase.

EAÜ oli sunnitud oma õiguste kaitseks pöörduma nii andmekaitse inspektsiooni kui ka lõpuks kohtusse.

Kohtusaaga kestis kolm aastat, mille käigus võitles riigikontroll meeleheitlikult võimaluse eest keelduda oma analüüside aluseks olevate andmete väljastamisest.

Kohtu hinnangul on riigikontroll esitanud kohtumenetluses mitmeid alusetuid taotlusi ja nende rahuldamata jätmise vaidlustamine on toonud kaasa menetluse venimise ja vastaspoole kulude suurenemise, mille riigikontroll nüüd suuresti hüvitama peab.

„Kohtu hinnangul ei tee riigikontroll vahet teabe juurdepääsupiirangute määramise alustel ja teabenõude täitmisest keeldumise alustel, mis paraku ei ole samad. Samuti on kohtud heitnud riigikontrollile ette mitme esindaja palkamist, kuigi riigikontrolli palgal on õigusnõunikud, kelle ülesanne on just selliste regulatsioonidega kursis olla,“ tõdes Terase.

„Lisaks tarbetult kulutatud tööajale laristas riigikontroll maksumaksja raha kümnete tuhandete eurode väärtuses, mis pika kohtuvaidluse ja advokaatide tasudega kaasnesid,“ rõhutas Terase.

„See on hind, mida riigikontroll pidas mõistlikuks maksta, et võtta EAÜ-lt võimalus riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalvemenetluses olnud apteegiregulatsiooni osas oma liikmete õiguste kaitseks tõenduspõhiselt auditi järeldustele vastu vaielda. Selline käitumine ei ole demokraatlikus õigusriigis kaugeltki normaalne.“

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.