Mullu käis iga kindlustatu perearstil 5 korda

Haigekassa juht Tanel Ross.
Haigekassa juht Tanel Ross.

Mullu käis perearsti või -õe juures miljon inimest, tehes kokku 6 miljonit visiiti, rääkis haigekassa juht Tanel Ross teisipäeval toimunud traditsioonilisel kohtumisel terviseteemadel kirjutavate ajakirjanikega.

Keskmiselt tegi see kindlustatu kohta ligi 5 visiiti aastas. 

Perearstidele lisandus mullu teraapiafond, laienes e-nõustamise võimalus, kõik perearstid läbivad kvalteedisüsteemi ja uuringufondi maht suurenes 5% võrra.

Oluline on Rossi sõnul esmatasandi tulevik üldse: milliseid teenuseid ja mis vormis peaks tulemuslikkuse nimel osutama. Seda mudelit asuti selgitama mullu ja see töö jätkub tänavu. Selleks on tellitud TÜst peremeditsiini professorilt Ruth Kaldalt analüüs, mis valmib aprilli lõpus. Oluline on Rossi sõnul edasi liikuda ka esmatasandi tervisekeskuste hinnamudeliga. "Kokku tuleb leppida kaks asja. Tervisekeskuste ruuminõuded, mis on ministri käskkirjaga olemas. Teiseks on tähtis, et need nõuded kajastuksid haigekassa hinnamudelis. Soovime olukorda, kus senisest rohkem toimuks praksiste koondumist ühe katuse alla ja kliiniliste ressursside jagamist," rääkis Ross.

Ross rõhutas 2015. aastast rääkides ka seda, et koduõed tegid mullu 10 000 visiiti rohkem, kasv üle 10%. Kokku tehti 260 000 visiiti 8000 haige juurde. 

Eriarstiabi teenuseid kasutas mullu 800 000 inimest, käidi seal kokku üle 4 miljoni korra. Ravijuhtude arv inimese kohta on kasvutrendis, olles mullu pisut üle 4 (kasv aastaga 4%). Samas statsionaarne osa pisut mullu vähenes, kasvas aga sellevõrra päeva- ja ambulatoorne arstiabi kasutamine. Statsionaaris viibis mullu 3000 inimest vähem, päevaravis 2000 rohkem. 

Ühe ravijuhu maksumus Rossi sõnul mullu kasvas. Ambulatoorses 8%, päevaravis 5% ja statsionaarses 7%.

Hea on Rossi sõnul ka see, et mullu käis hambaarstil 62% lastest vanuses 3-19 aastat. Ravijuhtude arv kasvas 50 000 võrra.

Eraldi rõhutas ta ennetustööd. Sellel on suur roll ka perearstide kvaliteedisüsteemis. Kui varem tema sõnul sõlmiti ennetustegevuseks eraldi lepinguid, siis nüüd on paljud neist viidud haigekassaga sõlmitavasse põhilepingusse. 

Ravimite omaosalus kasvas

Ravimite osas märkis Ross, etkasvanud on ravimite omaosalus, pärast varasemat trendi omaosaluse vähenemise suunas. "Tõus on tingitud ilmselt sellest, et ambulatoorsete soodusravimite loetelu on laienenud, uued ravimid on kallimad," selgitas haigekassa juhatuse liige Mari Mathiesen. Soodusravimeid mullu ostis 850 000 inimest. Ross lisas, et hüvitatati ka meditsiiniseadmeid 9 mln euro eest kokku 87 000 inimesele. Seejuures lisandus mullu 9% selliste seadmete kasutajaid. 

Töövõimetushüvitiste maht kasvas Rossi sõnul mullu samuti päris kiiresti - kokku oli selle maht 117 mln eurot, mis on isegi rohkem, kui kulus üldarstiabile. "See on kasvanud väga kiiresti, protsentuaalselt kõige kiiremini kasvav osa meie eelarves," märkis ta. Hüvitise suurus päeva kohta oli 20,6 eurot ja seegi kasvas. Kokku tasuti hüvitisi mullu 317 000 inimesele. 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.