Täna lehes: Krõbedad teenused

Head lugemist!
Head lugemist!

Värske Meditsiiniuudiste kaaneloost selgub, et võrreldes sellega, mida maksab haigekassa, on haiglate tasulised teenused kordi kallimad.

Tasulise teenuse hinna aga kujundab turg ja arsti motivatsioon. 

Arvamused 

Medicumi juhatuse esimees Jaanus Vool ütleb, et ta on Medicumi 145 000 patsiendi nimel kurb ja on arusaamatu, et nii riik kui ka professionaalne ajakirjandus jätkavad aastaid kahe müütilise institutsiooni –era- ja riikliku tervishoiu vastandamist.

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski arutles ravimiameti juubelikonverentsil ravimituru arengute üle Eestis: "Ravimid on ühteaegu nii teenus kui ka kaup."

Harvikhaiguseid on teada 6000–7000 ja iga nädal leiab teaduskirjanduses mainimist viis uut haigust, kirjutab Eesti Puuetega Inimeste Koja tegevjuht Anneli Habicht.

Uudised

Ravimite tarbimine kasvab. Eesti elanik käis mullu ravimite eest välja umbes kaks korda rohkem raha kui üheksa aasta eest. Haiglaapteekides tehtud kulutuste tõus on selle ajaga olnud kolmekordne.

Residentuuri pikendatakse sel sügisel vaid ühel erialal. Ülejäänud kuus eriala, mille residentuuri pikendamist soovisid ülikool ja erialaseltsid, peavad jätkama senise programmiga.

Patsiendi motiveerimine

On raske leida eriala, haigust või terviseprobleemi, mille puhul muutus patsiendi käitumises või eluviisis ei annaks olulist panust paranemisse või probleemi ennetamisse, kirjutab Tartu Ülikooli peremeditsiini professor Ruth Kalda. Siiski on arstid ja õed sageli probleemi ees, kuidas motiveerida patsienti seda muudatust tegema. Kuidas saada ta nii kaugele, et ta võtaks ka omapoolselt vastutuse vajadusel enda elu ümber korraldada?

Fookused

Diabeet:

Salalik ja märkamatu insuliiniresistentsus. Kui diabeedi sümptomeid teatakse juba pikemat aega, siis insuliiniresistentsusele ja prediabeedile hakati meditsiiniuuringutes suuremat tähelepanu pöörama alles pärast sajandivahetust.

I tüüpi diabeet suurendab mõningate vähkide riski. Doktor Stephanie Read Suurbritannia Edinburghi Ülikooli Rahva Tervise Teaduste ja Informaatika Usheri Instituudist märgib koos kolleegidega, et varasemate uuringute tulemustele tuginedes ohustab diabeetikuid 20–25% suurem vähki haigestumise risk kui inimesi, kellel diabeeti pole.

Noorelt avastatud II tüüpi diabeet toob kurvema prognoosi. Hiljutine analüüs on näidanud, et
II tüüpi diabeedi diagnoosimine noores eas on seotud raskemate tüsistustega ja kõrgema suremusega kui hilisema diagnoosimise korral.

Unetud ööd võivad suurendada naiste II tüüpi diabeedi riski. Harvardi teadlased väidavad, et naisi, kellel esineb kroonilisi uneprobleeme, võib ohustada suurem II tüüpi diabeedi väljakujunemise risk.

Vaktsiinid:

Abiaineid mõõdetakse mikro- ja nanogrammides. Nii nagu ühtki kaasaegset ravimit ei valmistata ilma abiaineteta, nii ei saa ka vaktsiine valmistada ilma abiaineteta, kirjutab Urve Paaver (PhD) TÜ farmaatsia instituudist.

Silmad:

Väikelaste silmamured. Täna oleme reaalses olukorras, kus silmaarstide vastuvõttudele on väga pikad ooteajad ja oftalmoloogilise raviteenuse kättesaadavus paljudes piirkondades on puudulik või vähene. Laste vastuvõttudele on üldse keeruline aja saamine, nendib Tallinna Lastehaigla ja Silmalaseri kliiniku silmaarst Maria Malva.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.