Narkootiliste ja psühhotroopsete ainete rühmade nimekirja lisamine piirab uute psühhoaktiivsete ainete levikut

Uued psühhoaktiivsed ained on laboratoorselt toodetud kemikaalid, mis matkivad traditsiooniliste narkootikumide toimet. Neid aineid ei ole uuritud, nende toime ja kahjulikkus organismile on teadmata. Enamasti ei ole teada ka uusi psühhoaktiivseid aineid sisaldavate toodete päritolu, täpne koostis ja puhtuse aste. Tarvitajatel on tõsine oht uusi aineid üle doseerida, kuna nn ohutud manustamisdoosid ei ole teada.

Uute psühhoaktiivsete ainete leviku ja kättesaadavuse piiramiseks on seni neid aineid lisatud narkootiliste ja psühhotroopsete (edaspidi NP) ainete nimekirja üksikute ainete kaupa, kuid see on aeglane ja vähetõhus - reageerimine ainete ohusignaalidele toimub tagantjärele.

Uute psühhoaktiivsete ainete leviku ja kättesaadavuse tõhusama piiramise ja seeläbi rahva tervise kaitsmise eesmärgil jõustuvad õigusaktide (vt täpsemalt allpool Õigusaktid) muudatused, mis võimaldavad NP aineid VI nimekirja lisada rühmadena, kuhu kuuluvad ühesuguse üldise struktuurivalemiga ained. Aineid ning nende ainete isomeere, estreid, eetreid ja soolasid, mis kuuluvad VI nimekirja lisatud rühma, ei ole enam vaja üksikult nimekirja lisada. See võimaldab paremini reageerida uutele turule tulevatele psühhoaktiivsetele ainetele.

VI nimekirjas toodud rühmadesse kuuluvate NP ainete ja neid aineid sisaldavate ravimite käitlemine (nt valmistamine, hankimine, turustamine jne) on lubatud ainult vastava loa alusel, meditsiinilisel või teaduslikul eesmärgil, NP ainetega seotud kuritegude ennetamiseks, avastamiseks ja tõkestamiseks või õppeotstarbeks. Nende ainete või neid sisaldavate ravimite sisse- ja väljavedu võib toimuda ainult Ravimiameti sisse- või väljaveoloa alusel.

Vastutus VI nimekirja kuuluvate ainete ebaseadusliku käitlemise eest on toodud karistusseadustiku §§ 183–191 (narkootikumidega seotud süüteod) ning narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ning nende lähteainete seaduse § 151 (narkootiliste või psühhotroopsete ainete ebaseadusliku käitlemine väikeses koguses).

 

VI nimekirja kuuluvad 14 uute psühhoaktiivsete ainete rühma:

Ainerühma nimi eesti keeles Ainerühma nimi inglise keeles
Adamantoüülindoolid Adamantoylindoles
Bensoüülindoolid Benzoylindoles
Fenetüülamiinid Phenethylamines
Fenüülatsetüülindoolid Phenethylacetylindoles
Indasoolkarboksamiidid Indazolecarboxamides
Indoolkarboksamiidid Indolecarboxamides
Katinoonid Cathinones
Naftoüülindoolid Naphthoylindoles
Naftoüülpürroolid Naphtoylpyrroles
Naftüülmetüleenindeenid Naphthylmethyleneindenes
Naftüülmetüülindoolid Naphtylmethylindoles
Trüptamiinid Tryptamines
Tsükloheksüülfenoolid Cyclohexylphenoles
Tsüklopropüülkarbonüülindoolid Cyclopropylcarbonylindoles

 

VI nimekirjas olevatesse rühmadesse kuuluvate NP ainete loetelu avaldatakse Ravimiameti veebilehel. Loetelu annab ülevaate, milliseid rühmadesse kuuluvaid aineid on tuvastatud ning seda täiendatakse jooksvalt Eesti Kohtuekspertiisi Instituudilt saadava teabega. Juhime tähelepanu, et nõuded rühmadesse kuuluvatele ainetele kehtivad vaatamata sellele, kas Ravimiamet on need loetelus avaldanud või mitte.

Õigusaktid:

13.05.2016 jõustuvad muudatused narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ning nende lähteainete seaduses leiate Riigi Teatajas

14.05.2016 jõustuvad muudatused Sotsiaalministri 18. mai 2005. a määruses nr 73 „Narkootiliste ja psühhotroopsete ainete meditsiinilisel ja teaduslikul eesmärgil käitlemise ning sellealase arvestuse ja aruandluse tingimused ja kord ning narkootiliste ja psühhotroopsete ainete nimekirjad“ leiate  Riigi Teatajas

Küsimuste korral võtke palun ühendust telefonil 737 4140 või info@ravimiamet.ee.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.