Terviseameti soovitused Rio olümpiamängudele sõitjatele

Zika viiruse levitaja.
Zika viiruse levitaja.

Augustis ja septembris 2016 Brasiilias toimuvale Suve olümpia- ja paraolümpiamängudele reisivad üle 400 000 olümpialase ja väliskülalise. Kõige suuremaks riskiks Brasiiliasse sõites on nakatuda soolenakkustesse (sh salmonelloos, E. coli nakkus, kampülobakterenteriit, lämbliaas), mis levivad saastunud toidu, joogi/suplusvee, käte või pindade kaudu.

Teiseks suureks riskiks Brasiilias on nakatuda sääskede poolt levitatavatesse nakkushaigustesse nagu dengue ja Zika viirusnakkusesse, mis levib kogu riigis ning kollapalavikku ja malaariasse teatud piirkondades.

Terviseamet soovitab Rio olümpiamängudele sõitjatel arvestada Brasiilias varitsevate nakkusohtudega ja võtta aegsasti kasutusele kaitsemeetmed võimalike nakkushaiguste ennetamiseks.

Enne reisi:

- Igal reisija peaks olema vaktsineeritud vastavalt riiklikule immuniseerimiskavale poliomüeliidi, difteeria, teetanuse, leetrite, mumpsi, punetiste ja läkaköha vastu

- Soovitatav on vaktsineerida ennast A-viirushepatiidi vastu.

- Täpsustada kollapalaviku riskipiirkonnad ja vaktsineerida ennast kollapalaviku vastu juhul, kui on plaanis külastada jalgpallimänge järgmistes linnades: Belo Horizonte, Brasilia, Manaus või muid kohti riskipiirkondades.

- Täpsustada malaaria riskipiirkonnad ning lähtudes malaariasse nakatumise riski iseloomust tarvitada malaaria-profülaktika ravimeid vastavalt arsti soovitusele.

- Rasedatel või rasedust planeerivatel naistel ei soovitata külastada Zika viirusnakkuse riskipiirkondi ilma tõsise vajaduseta. Operatiivselt uueneva info riskipiirkondade kohta leiab Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) kodulehelt.

- Hinnata muid nakatumisohte sõltuvalt elustiilist ning reisi kestvusest ja teha vajadusel täiendavaid vaktsineerimisi (nt B-viirushepatiidi, marutõve, kõhutüüfuse vastu).

- Immuunpuudulikud või krooniliste haigustega inimesed peaks enne kavandatavat reisi pöörduma oma arsti poole vajaliku tervisekontrolli ja vaktsineerimise teostamiseks ning teabe saamiseks muude ennetusmeetmete kohta.

- Vormistada tervisekindlustus.

Reisi ajal:

- Vältida sääsehammustusi - riietuda pikkade varrukatega rõivastesse, kasutada sääsetõrjevahendeid ning sääsevõrku. 

- Järgida isikliku hügieeni nõudeid, pesta korrapäraselt käsi seebiga või kasutada antiseptikume.

- Järgida toiduohutuse nõudeid, vaata Toiduohutuse Viis Võtit

- Tarvitada ainult kvaliteedinõuetele vastavat joogivett ja jääkuubikuid (tehases toodetud).

- Vältida kaitsmata seksuaalvahekorda sugulisel teel levivate nakkushaiguste ennetamiseks (Zika viirusnakkus, B ja C- viirushepatiidid, klamüüdianakkus gonokokknakkus, süüfilis jm).

Pärast Brasiiliast naasmist:

- Juhul, kui viibisite Brasiilias haiglaravil, siis hiljemalt aasta jooksul uuesti haiglaravi vajades mõnes Euroopa Liidu riigis, tuleb selles kindlasti teavitada oma arsti. Informeerimine on vajalik antimikroobse resistentsuse ennetamiseks.

- Haigusnähtude (kõrge palavik, millega kaasneb lihasvalu, kõhulahtisus, kollasus, lööve jm) ilmnemisel ühe kuu jooksul pärast naasmist tuleks võtta ühendust arstiga ja teavitada oma viibimisest Brasiilias.

- Haigusnähtudeta rasedad naised, kes viibisid Zika-viirusnakkuse riskipiirkondades, peaksid järgmisel korralisel arstvisiidil informeerima reisist oma arsti.

- Meestel tuleb hoiduda kaitsmata seksuaalkontaktidest vähemalt 4 nädalat pärast naasmist haigusnähtude puudumisel ning vähemalt 6 kuud pärast tervenemist laboratoorselt kinnitatud Zika-viirusnakkuse korral.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.