Furanüülfentanüül lisati nimekirja

Esmaspäevast jõustub määruse muudatus, millega lisati narkootiliste ja psühhotroopsete ainete I nimekirja tugevatoimeline opioid furanüülfentanüül, teatas ravimiamet.

Täna avaldati Riigi Teatajas sotsiaalministri 18.02.2005 määruse nr 73 „Narkootiliste ja psühhotroopsete ainete meditsiinilisel ja teaduslikul eesmärgil käitlemise ning sellealase arvestuse ja aruandluse tingimused ja kord ning narkootiliste ja psühhotroopsete ainete nimekirjad“ lisa 1 muudatus, millega lisati narkootiliste ja psühhotroopsete ainete I nimekirja tugevatoimeline opioid furanüülfentanüül.

Muudatuse eesmärgiks on piirata viidatud aine levikut, kättesaadavust ning väärtarvitamise tõenäosust. Furanüülfentanüüli on käesoleval aastal leitud suurtes kogustes nii Eestis kui ka mujal Euroopas. Selle aine toime on mitmeid kordi tugevam kui levinud opioidsel narkootikumil heroiinil, seetõttu on aine tarvitajatel oht üleannustamiseks ja sellest tingitud tõsisteks tervisekahjustusteks. Furanüülfentanüüli tarvitamine põhjustab sageli teadvusekaotuse ning ägeda hingamispuudulikkuse, mis on tüüpilised ja potentsiaalselt eluohtlikud opioidide tarvitamise kõrvaltoimed.

Tihti ei ole teada furanüülfentanüülina levitatavate toodete täpne koostis, päritolu ja puhtuse aste ning ainet segatakse sageli teiste tuntud narkootikumidega. Furanüülfentanüüli tarvitamisega seostatakse rohkelt tervisekahjustusi ja mitmeid surmajuhtumeid Euroopas, sealhulgas käesoleval aastal ka Eestis.  

Narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ning nende lähteainete seaduse kohaselt on nimetatud aine käitlemine alates 25.07.2016 keelatud, välja arvatud seaduse alusel meditsiinilisel või teaduslikul eesmärgil, narkootiliste ja psühhotroopsete ainetega seotud kuritegude ennetamiseks, avastamiseks ning tõkestamiseks või seaduses ettenähtud õppeotstarbeliseks kasutamiseks.

Määruse muudatus on leitav Riigi Teatajast ning jõustub 25.07.2016.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.