Täna on ülemaailmne hepatiidipäev

HCV viirus.
HCV viirus.

Ülemaailmset hepatiidipäeva tähistatakse iga-aastaselt 28. juulil selleks, et suurendada inimeste teadlikkust viirusliku hepatiidi ja selle poolt põhjustatud haiguste suhtes.

Sel päeval korraldatakse viirusliku hepatiidi ning sellega kaasnevate haiguste ennetustööd, skriiningut ja kontrolli, B-hepatiidi vaktsiini katvuse suurendamist ja vaktsiini integreerimist rahvuslikesse immuniseerimisprogrammidesse ning ülemaailmset hepatiidivastane tegevus

A-, B-, C-, D- ja E-hepatiit võivad põhjustada akuutseid ning kroonilisi nakkusi maksanakkusi ja -põletikke, mis viivad tsirroosi ja maksavähini. Nii kujutavad need viirused suurt terviseriski üle maailma 350 miljonile B-hepatiidiga nakatunud ja 170 miljonile C-hepatiidi kroonilise nakkusega inimesele.

Viirushepatiite peetakse “vaikseteks tapjateks”, sest enamik inimesi ei tunne mingeid haigussümptomeid ega tea aastaid, et nad on nakatunud ja põevad kroonilist maksahaigust, kajastab internetilehekülg hepatiit.ee. Ravimata viirushepatiit võib põhjustada süvenevat maksakahjustust ja tsirroosi, mis omakorda võib viia eluohtlike tüsistuste tekkeni. Hilises faasis avastatud haiguse korral võib olla elupäästmiseks abi vaid maksa siirdamisest.

Eestis on C-hepatiiti nakatunuid hinnanguliselt 1,5% elanike arvust, seega üle 20 000 inimese.

Hepatiidi ja ülemaailmse hepatiidipäeva kohta saab rohkem lugeda siit.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.