Närvide külmutamine enne põlveliigese asendamist parandab tulemusi

Esimeses omataolises uuringus on leitud, et närvide külmutamine enne põlveliigese asendamise operatsiooni koos tavapäraste valuravi meetoditega parandab märkimisväärselt patsiendi tulemusi. Retrospektiivse eeluuringu tulemused, mille läbiviimist juhtis LSU New Orleansi Tervisekeskuse Meditsiinikooli kliinilise ortopeedia dotsent Vinod Dasa (MD), avaldati ajakirjas The Knee.

Retrospektiivses uuringus vaadeldi 100 progresseerunud osteoartriidiga patsiendi juhtumeid, kes olid Dr Dasa LSU New Orleansi Tervisekeskuse ortopeediaosakonnas täielikku põlveliigese asendust vajanud. Pooltel neist rakendati ravimeetodina enne krüoneurolüüsi (närvide külmutamise) kasutusele võtmist standardseid valuravi variante.

Esimesed 50 patsienti, kellele tehti lisaks multimodaalsele valuravile ka krüoneurolüüs, moodustasid ravirühma, mida võrreldi kontrollrühmaga, kus rakendati ainult standardset ravi. Ravi- ja kontrollrühmad olid soo, vanuse ja kehamassiindeksi näitajate osas sarnased. Ainsaks erinevuseks oli asjaolu, et ravirühmale teostati viis päeva enne operatsiooni krüoneurolüüs, kasutades FDA poolt heakskiidetud käsiseadet. Tulemuste mõõtmiseks kasutati vahendeid KOOS (põlvevigastuse ja osteoartriidi tulemuste skoor), PROMS (patsiendi teatatud tulemuste mõõtmise infosüsteem), WOMAC (Lääne-Ontario ja McMasteri ülikoolide artriidiindeks) ja Oxfordi põlveskoori. "Ravirühma patsientide haiglas viibimise aeg oli märkimisväärselt lühem, neile kirjutati operatsioonile järgnenud esimese 12 nädala jooksul välja märkimisväärselt vähem opioide ning neil esines märkimisväärselt vähem põlvega seotud sümptomeid," märgib dr Vinod Dasa.

Võimalus lühendada täieliku põlveliigese asenduse järgset haiglas viibimise kestust peaks vähendama oluliselt kulusid nii haiglate kui klientide jaoks. Antud uuringus jäid haiglasse kaheks või enamaks päevaks ainult 6% patsientidest, kellele tehti enne operatsiooni krüoneurolüüs, võrreldes 67% patsientidega, kes sellist ravi ei saanud. Samuti lubati operatsiooniga samal päeval koju peaaegu pooled krüoneurolüüsi läbinud patsientidest, samal ajal kui kontrollrühmas oli vastav näitaja ainult 14%. Ravirühma patsientide lühema haiglas viibimise põhjuseks võib olla valu parem lokaalne kontroll ja väiksem vajadus närvide blokeerimiseks, mis võiks motoorseid funktsioone kahjustada, samuti vähesem opioidide kasutamine valu ravimiseks, mis võimaldab patsientidel piisavalt hästi kõndida ja tegutseda, et varem koju pääseda.

Igal aastal tehakse ligikaudu 600 000 põlveliigese asendamise operatsiooni ning järgnevatel aastatel prognoositakse selle arvu suurenemist. Kuigi põlveliigese asendused on pikaajalises perspektiivis tavaliselt väga edukad, tunnevad patsiendid sageli vahetult operatsioonile järgneval perioodil märkimisväärset valu, mis võib oluliselt takistada tõhusat taastumist pärast operatsiooni.

Lisa kommentaar

  • Science Daily
    tõlkis Kalle Klein

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.