EIK määras surmaga lõppenud juhtumi tõttu hüvitise

Meditsiinisfääri puuduste tõttu ainsa tütre ja tütretütre kaotanud kaebajale määras Euroopa Inimõiguste Kohus mittevaralise kahju hüvitamiseks 39 000 eurot.

Elena Cojocaru vs Rumeenia, kohtuotsus 22.03.2016, avaldus nr 74114/12

Asjaolud

Kaebaja tütar oli 8ndat kuud rase ning Suceava haigla günekoloog võttis ta haiglasse enneaegse sünnituse eeldusel. Haiglas tekkinud valude tõttu leidis kohalviibinud Iasi ülikooli kliiniku professor, et tütre elu päästmiseks tuleb koheselt teostada operatsioon. Suceava haigla arst esialgu keeldus, kuid seejärel nõustus tütre üleviimisega Iasi kliinikusse 150 km kaugusel, sest kohalikus haiglas ei saanud operatsiooni teostada.

Transpordil haiglasse ei olnud tütrega kiirabiautos kaasas arsti. Tütar ja laps surid pärast operatsiooni. Kaebaja esitas kriminaalkaebuse Suceava haigla günekoloogi vastu. Prokuratuur keeldus 2002.a ja 2004.a kriminaalmenetluse algatamisest. 2010.a tühistas kohus kriminaalmenetluse algatamisest keeldumise määruse ja osundas mitmetele puudustele: läbi ei olnud viidud meditsiinilist uuringut, surmade põhjused olid välja selgitamata, vastuseta oli küsimus Suceava haigla günekoloogi vastutusest keeldumise eest opereerida. Kriminaalmenetlus lõpetati seekord aegumise tõttu.

Kaebaja avaldus Euroopa Inimõiguste Kohtule (EIK) oli EIÕK artikli 2 rikkumise tuvastamiseks. Ta väitis, et tema tütre ja tütretütre surmad tulenesid günekoloogi meditsiinilisest rikkumisest ning uurimine oli pealiskaudne.

EIK-i seisukohad

EIÕK artikkel 2 keelab elu tahtliku lõpetamise, kuid sisaldab ka kohustust kaitsta riigi jurisdiktsiooni all olevate isikute elu. Kohustus laieneb meditsiinisektoris nii riiklikele kui erahaiglatele. Kui keegi kaotas elu tahtliku rikkumise tõttu, siis on ainsaks kohaseks õiguskaitsevahendiks kriminaalmenetlus. Kui aga tegemist oli mittetahtliku rikkumisega, siis võib piisata tsiviilõiguslikust või distsiplinaarmenetlusest.

EIK ei spekuleeri selle üle, milline olnuks olukord kaebaja tütre kohesel transpordil teise haiglasse. Kuid ilmselgelt oli tegemist koordineerimatusega riiklikus meditsiinisüsteemis. Kriminaaluurimist ei viidud läbi hoolsalt, millele viitas ka siseriiklik kohus.

Seega oli asjas artikli 2 rikkumine.

Kaebaja palus hüvitada mittevaralise kahju summa 1 miljon eurot, sest oli kaotanud ainsa tütre ja tütretütre.

Resolutsioon

1. EIÕK artikli 2 rikkumine;

2. Mittevaralise kahju hüvitamiseks määras EIK 39 000 eurot ning kulude katteks 76 eurot. 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.