Eelarvet söönud hepatiidiravim saab peagi konkurendid

Haigekassa ravimiosakonna juht Erki Laidmäe.
Haigekassa ravimiosakonna juht Erki Laidmäe.

Haigekassa ravimiosakonna juhataja Erki Laidmäe selgitas, miks on kulunud sel aastal 8 miljonit eurot hepatiidiravimile Viekirax, mida ei osatud ette prognoosida. Peagi saab ravim ka konkurendid.

Kuni eelmise aasta lõpuni olid Eestis C-hepatiidi ravis kasutusel ainult interferoone sisaldavad raviskeemid.

"Viimased põhjustavad patsientide jaoks väga ebameeldivaid kõrvaltoimeid, nagu peavalu, oksendamine, iiveldus, kõhuvalu, palavik, gripilaadsed sümptomid, ning ei taga paljude patsientide jaoks piisavat raviefekti ehk viirusest vabanemist," selgitas Laidmäe.

Eelmise aasta lõpus otsustati Laidmäe sõnul ravimikomisjoni soovitusel kompenseerima hakata uusi innovaatilisi C-hepatiidi ravimeid, millega saavutab viirusest täieliku tervenemise rohkem kui 95% patsientidest.

Ravimi nimi on Viekirax (toimeained ombitasviir, paritapreviir, ritonaviir) , mida kasutatakse alati kombinatsioonis ravimiga dasabuviir. 2016. I poolaastal on sellega ravi saanud 389 patsienti. Ravimi hind on sotsiaalministeeriumil müügiloahoidjaga kokku lepitud, kuid hinnalepe on konfidentsiaalne.

Ravimiinfo järgi maksab aga üks 50 tabletiga karp 7165 eurot. Ravimil on 100%line soodustus ja omaosalus selle juures on 1,32 eurot.

 Lisaks puuduvad uuel ravimil ebameeldivad kõrvaltoimed ja ravi ajal säilib töövõime ning ravi kestus on märkimisväärselt lühem. "Samuti tasub silmas pidada, et tegemist on nakkushaigusega, millest tervenemine ei aita mitte ainult konkreetset haiget, aga aitab kaasa haiguse leviku vältimisele elanikkonnas," jätkas Laidmäe.

Patsientide arvu prognoosimisel lähtus haigekassa tema sõnul eelkõige viimastel aastatel ravi saanud C-hepatiidi patsientide arvust. "Planeeritust rohkem on aga ravitud neid patsiente, kes on varasemalt ravi küll saanud, kuid pole saavutanud täielikku tervenemist," selgitas ta. "Kõik need patsiendid olid parema ravi ootel, mis alates jaanuarist on nüüd neile ka kättesaadav."

Nähes aasta esimestel kuudel prognoositust oluliselt suuremat ravimite kompenseerimise kulu, asuti selle põhjuseid kohe analüüsima ja alustati kõnealuse ravimi müügiloa hoidjaga läbirääkimisi. "Tänaseks on sõlmitud uus hinnakokkulepe, mis lähtub riskijagamise põhimõttest ehk maandatud on suur ülekulu risk," kinnitas Laidmäe. "Oluline on lisada, et peatselt on lisandumas ka konkureerivad ravimid sellel näidustusel ja ravi maksumus hakkab loodetavasti langema."

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.