Uus alkoholi liigtarvitamise sõelumise ja lühisekkumise arendus PEREARST2-s

Nüüdsest on võimalik kõigil perearstidel ja pereõdedel kasutada infosüsteemis PEREARST2 alkoholi liigtarvitamise sõelumise ja lühisekkumise arendust.
Nüüdsest on võimalik kõigil perearstidel ja pereõdedel kasutada infosüsteemis...

Nüüdsest on võimalik kõigil perearstidel ja pereõdedel kasutada infosüsteemis PEREARST2 alkoholi liigtarvitamise sõelumise ja lühisekkumise arendust.

„Arendus võimaldab perearstidel ja pereõdedel mugavalt sõeluda oma nimistutes olevaid patsiente alkoholitarvitamise riskitaseme hindamiseks ja vajadusel lühisekkuda alkoholi liigtarvitamise vähendamiseks,“ ütles tervise arengu instituudi vanemspetsialist Liina Üksik.

Alkoholi liigtarvitamise sõelumiseks kasutatakse AUDIT (The Alcohol Use Disorders Identification Test) nimelist küsimustiku, mille on välja töötanud Maailma Terviseorganisatsioon.

AUDIT test keskendub alkoholi liigtarvitamise ning sõltuvuse esimeste märkide tuvastamisele. Test, mida peetakse üheks kõige täpsemaks, koosneb kümnest küsimusest ning see näitab, millisel riskitasemel on inimese alkoholitarvitamine. Riskitasemeid on kokku neli: madala riskiga tarvitamine, tervist ohustav tarvitamine, tervist kahjustav tarvitamine ning võimalik alkoholisõltuvus.

Kui AUDITiga ilmneb, et patsient tarvitab alkoholi ohustavalt või kahjustavalt, soovitatakse läbi viia lühisekkumine. Lühisekkumine on struktureeritud lühike vestlus, mida on kerge patsiendi visiidi sisse mahutada. Lühisekkumise läbiviimist saab õppida TAI koolitustel, mille kohta leiab rohkem infot veebilehelt www.tai.ee/kte.

Arendus teostati Euroopa Liidu poolt rahastatud Euroopa Sotsiaalfondi toetuse andmise tingimuste „Kainem ja tervem Eesti“ raames. Lisainfot toetuse andmise tingimused "Kainem ja tervem Eesti" leiab veebilehelt www.tai.ee/kte.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.