Riho Tapfer: meil on hästitoimiv ravikindlustus

Haigekassa nõukogu liige, Ravimitootjate liidu juht Riho Tapfer.
Haigekassa nõukogu liige, Ravimitootjate liidu juht Riho Tapfer.

Kui haigekassa nõukogu eesmärgiks on, et erinevad sotsiaalpartnerid jagavad oma teadmisi ja kogemust, siis on laiema kaasatusega nõukogu õigustatud, leiab haigekassa nõukogu liige Riho Tapfer.

Miks tekkisid haigekassal nii suured miinused - kas neid miinuseid oleks olnud võimalik ette aimata ja püüda ära hoida?
Haigekassa eelarve on nõukogu poolt kinnitatud negatiivsena ja seda põhjusel, et eelnevate aastate positiivse tulemi arvelt saab hoida raviteenuste mahtu enam -vähem vajadusepõhisena. Tuletan meelde, et positiivne haigekassa tulem on kogutud headel aegadel selleks, et kasutada halvematel aegadel. See on ravikindlustuse maksust kogutud raha ja seda saab kasutada haigete ravimiseks. See, et poolaasta tulem oli oluliselt suurem kui algselt planeeriti, ei tähenda veel seda, et see number aasta lõpuks selliseks ka jääb. Ka täna on juba haigekassa välja öelnud, et see number jääb oluliselt väiksemaks aastalõpuks.

Suure osa miinusest tekitas uue hepatiidiravimi kompenseerimine. Kas seda oleks saanud kuidagi teistmoodi korraldada?
Raske on seda minul hinnata, ei ole sellist infot. Küll aga võiks tulevikus arvestada rohkem võimalusi kus ravimi eest tasutakse siis kui ravim ja ravi on täitnud etteantud ja kokkulepitud eesmärgid. Osa riskidest jääb ka tootja kanda - pay for perfomance - põhimõte peaks leidma laiemat rakendamist. Samuti aitavad eelarve riske maandada ka lihtsamad eelarvelised riskijagamise mudelid, neid peaks samuti uute ravimite puhul rohkem kasutama.

Kuidas oleks Teie hinnangul kõige targem praeguse olukorraga toime tulla?
Haigekassa nõukogu koguneb 14.septembril, et arutada juhatuse poolt esitatud ettepanekuid ja üldist seisu.

Haigekassa nõukogus on väga laiapõhjaline esindus – kas see võiks olla kitsam ja huvigruppe vähem esindatud?
Kõige kurvem on see kui leitakse, et haigekassa nõukogu suuruse muutmine ongi justkui lahendus tervishoiu rahastamise jätkusuutlikkuse parandamiseks. Kui haigekassa nõukogu ainus eesmärk on jälgida kas eelarve on tasakaalus või mitte, siis tõepoolest ei ole vaja rohkem kui paari ametniku ja kogu lugu. Aga kui on eesmärk, et erinevad sotsiaalpartnerid koos valdkonnaga väga tihedalt seotud huvigruppidega koos jagavad oma teadmisi ja kogemust, siis on vast laiem kaasatus parem.

Kuivõrd huvigruppide nägemused haigekassas kattuvad?
Võin küll väita, et kattuvad. Tasub ka meenutada, et üldiselt on nõukogu otsused olnud konsensuslikud. Eriarvamusi ei esitata väga sagedasti.

Kuhu liigub meie haigekassa – milline võiks olla tulevik?
Meil on hästi toimiv ravikindlustus mille osa on haigekassa. Seda tuleks igal juhul hoida, vaja on täiendavat rahalist tuge. Ja see on poliitiline otsus.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.