Hüpoglükeemiast ja selle ravist toiduga

Näide diabeediku "abipaketist" hüpoglükeemia  korral.
Näide diabeediku "abipaketist" hüpoglükeemia korral.

Hüpoglükeemia on seisund kus vereringes on liiga vähe glükoosi ehk veresuhkrut. See on küllaltki levinud seisund diabeeti põdevate inimeste seas, kes süstivad insuliini.

Hüpoglükeemia võib esineda ka teatud diabeedi ravis kasutatavate tablettravimite puhul. Hüpoglükeemia sümptomid avalduvad enamasti siis, kui diabeeti põdeva indiviidi veresuhkur on <3,9 mmol/l, kuid võivad tekkida ka varem.

Põhjused:

- liiga suure insuliinikoguse süstimine;
- vähene söömine;
- pikad pausid toidukordade vahel;
- tugev füüsiline koormus (eriti kui füüsilisele koormusele eelnevalt ei      vähendata süstitava insuliini kogust ja/või ei sööda);
- liigne alkoholi tarbimine.

Sümptomid:

- tühjakõhu tunne;
- ärevus;
- külm higi;
- segadusseisund;
- kiire pulss;
- pearinglus;
- väsimus;
- nägemishäired;
- peavalu;
- tasakaaluhäired;
- surin või tundetus keeles ja/või huultes;
- krambid;
- teadvuse kadu.

Ravi:

Kui diabeeti põdeval inimesel avalduvad hüpoglükeemia ehk normist madalama veresuhkru sümptomid, tuleks kohe mõõta veresuhkrut. Kui veresuhkrut ei ole võimalik määrata, tuleks hüpoglükeemiat ikkagi ravida.

- Veresuhkur 2,8–3,9 mmol/l: süüa tuleks 10–15 g kiiresti imenduvaid süsivesikuid.
- Veresuhkur < 2,8: süüa tuleks 20–30 g kiiresti imenduvaid süsivesikuid.
15 minuti pärast tuleks veresuhkru väärtust uuesti mõõta ja vajadusel (kui veresuhkur pole piisavalt tõusnud) uuesti kiiresti imenduvaid süsivesikuid tarbida (kogus vastavalt veresuhkru väärtusele). Kui järgmise toidukorrani on aega rohkem kui üks tund, tuleks tarbida lisaks 15 g aeglasemalt imenduvaid süsivesikuid (nt ½ võileiba).

15 g kiiresti imenduvaid süsivesikuid leidub:

- glükoositabletid (vt pakendit);
- glükoosigeel (vt pakendit);
- 2 spl rosinaid;
- ½ klaasi mahla või limonaadi (mitte dieet);
- 1 spl mett või suhkrut;
- kommi (vt pakendit).

Vastupidises olukorras, kus manustatakse toidus sisalduvate süsivesikute katteks ekslikult liiga vähe insuliini, võib tekkida hüperglükeemia ehk normist kõrgem veresuhkru tase. Täieliku insuliini puuduse korral võib tekkida potentsiaalselt eluohtlik seisund diabeetiline ketoatsidoos. Diabeetiline ketoatsidoos (DKA) on tõsine ja potentsiaalselt eluohtlik seisund, mis tekib kui ketokehad kuhjuvad vereringesse.

DKA võib kujuneda nii I tüüpi kui ka II tüüpi diabeedi puhul, kuid mõjutab sagedamini siiski I tüüpi diabeeti põdevaid inimesi. Normaalses olukorras kasutab organism glükoosi ehk veresuhkrut energiaallikana. Et keha saaks seda teha, on tal vaja insuliini. Diabeedi korral võib tekkida olukord, kus keha ei tooda piisavalt või mitte üldse insuliini. Kui organism ei saa glükoosi kasutada energiaallikana, hakkab ta lagundama rasvavarusid. Rasva lagundamisel tekivad ketokehad. Ketokehade kuhjumisel muutub veri liiga happeliseks ja kujuneb DKA.

Põhjused:

- diabeedi ravi puudumine (inimene on haigestunud diabeeti, kuid pole sellest veel teadlik);
- haigestumine, infektsioon või mõni muu terviseprobleem;
- insuliini süstimata jätmine;
- insuliinipumba rike.

Sümptomid:

- kõrge veresuhkur;
- janutunne;
- kuiv nahk;
- tihe urineerimine (ka öösel);
- iiveldus ja/või oksendamine;
- kõhuvalu;
- väsimus;
- magus hingeõhk;
- kiire kaalulangus.

Pidev hüperglükeemia ehk normist kõrgem veresuhkur võib põhjustada kahjustusi südames ja veresoontes, silmades, neerudes ning närvides. Suureneb risk erinevateks infektsioonideks. Diabeediga seotud tüsistusi saab ennetada või edasi lükata hoides veresuhkru, vererõhu ja kolesterooli tasemeid võimalikult normi lähedal. Samuti tuleks käia regulaarselt õe ja/või arsti vastuvõtul, kus tehakse skriining- ehk sõeluuringu programme haiguste varaseks avastamiseks, mis võimaldab alustada õigeaegset ravi.

Siinkohal tuleks rõhutada, et ka toitumisel (nagu veresuhkru eesmärkide seadmisel) tuleks arvesse võtta individuaalseid vajadusi ehk siis there is not a one-size-fits-all eating pattern. Diabeeti põdevatele inimestele ei ole ühte ideaalset toitainete jaotuse soovitust, arvesse tuleb võtta konkreetse inimese soove ja endale püstitatud eesmärke, vanust, diabeedi tüüpi
(I tüüpi diabeet, II tüüpi diabeet, gestatsiooni diabeet, MODY jne), individuaalseid veresuhkru eesmärke, hüpoglükeemiate riski, tarvitatavaid ravimeid, diabeedi tüsistuste olemasolu, treenituse taset, füüsilise koormuse hulka ja tüüpi jms.

Toiduvalik olgu tasakaalustatud ehk igapäevane toit peab olema värske, maitsev, oragnismile hästi omastatav ja toiduvalik peaks sisaldama õiges vahekorras toitaineid: süsivesikuid, rasvu, valke aga ka vitamiine, mikroelemente ja kiudaineid. Süsivesikutest võiks eelistada kiudainerikkaid, sest kiudained ei imendu soolestikust, aeglustavad süsivesikute imendumist ja pidurdavad veresuhkrutaseme kiiret tõusu. Toit peab sisaldama õiges vahekorras taimseid ja loomseid toitaineid. Pikaajaline tasakaalustamata toidu söömine võibki viia meid haiguste tekkimsieni. Samaväärselt efektiivsed võivad olla kaalulanguse saavutamiseks ja parema glükeemilise kontrolli tagamiseks erinevate inimeste puhul süsivesikute tarbimise vähendamine, rasvade tarbimise vähendamine, traditsiooniline tasakaalustatud toitumine portsjonite vähendamisega, vahemere dieet ja madala glükeemilise indeksiga ja/või glükeemilise koormusega dieedid.

Ühte eesmärki on võimalik saavutada mitmel viisil ja tänapäeval on võtmesõnaks individuaalne lähenemine. Individuaalsed toitumissoovitused antakse üldjuhul aga ravimeeskonna (endokrinoloog, diabeediõde, perearst, pereõde) poolt individuaalsete kohtumiste käigus võttes arvesse konkreetse inimese soove, vajadusi ja võimalusi.

Kasutatud materjalid:
www.diabeedispetsialistid.ee, www.lastediabeet.ee

Lisa kommentaar

  • Maarja Randväli,
    toitumis-ja diabeedispetsialist

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.