Tartu kiirabi: hooldekodude visiitidest 40% on põhjendatud

Tartu Kiirabi.
Tartu Kiirabi.

2016 aasta 3. oktoobriks on kokku tehtud juba 1177 visiiti erinevatesse hooldekodudesse. Kogu visiitidest on 473 korral patsient hospitaliseeritud, ehk 40% kutsetest on olnud igati põhjendatud kutsed, kirjutab Tartu kiirabi juhatuse liige Aire Veber avalduses sotsiaalministeeriumile ja terviseametile.

Tartu Kiirabi sõnul on visiitide arv hooldushaiglatesse järsult tõusnud - 2015 täisaasta jooksul oli hooldekodudesse kokku 957 visiiti.

Mis on tinginud sellise järsu visiitide arvu tõusu?

- Paljudel hooldusteenust pakkuvatel hooldekodudel puudub õendusteenuse osutamine ööpäevaringselt, või on see teenus osaline, või puudub üldse. Pakutakse hooldusteenust, mis ei võimalda kõige elementaarsematki meditsiinilist (abiandmist) lähenemist hooldatavale. Näiteks palaviku korral objektiivse ravi määramine ning ravimi manustamine.

- Hooldekodudesse saabudes ei ole kõikidel sama maakonna perearsti - need jäävad elukohajärgsesse maakonda ja antud maakonna perearst, kus hooldekodu asub ei ole huvitatud uute liikmete lisamisest.

- Perearsti teenus hooldekodudele on väga raskesti kättesaadav, sest perearst ei tule „koju“ visiiti tegema.

- Paljud patsiendid saadetakse hooldekodudesse õendus-hooldusosakondadest, kus on 24 h õendusteenus. Hooldekodus õendusteenust mitte osutades 24 h jooksul on tulemuseks kroonilise haige seisundi kiire halvenemine.

- Kiirabi käib hooldekodudes isegi patsiendi surmafakti tuvastamas, kuigi perearsti teenus on antud hetkel kättesaadav või hooldekodu omab õendusteenuse osutamise õigust.

Kujunenud olukord on muutund kiirabiteenuse osutajale liialt koormavaks ning perearsti või pereõe teenuse osutamine hoolekandeteenust osutavatesse asutuses ei ole kindlasti SA Tartu Kiirabi prioriteetsemaid tegevusi.

"Olukorra normaliseerimiseks teeb SA Tartu Kiirabi ettepaneku kehtestada kõigis hooldekodudes kohustuslik õendusteenus ning leida ka lahendus perearsti teenuse kättesaadavuse loomiseks hooldekodudes," seisab ettepanekus.

Vaata juurdelisatud tabelist visiitide arvu erinevatesse hooldushaiglatesse.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.