Iga kohapealne ravivõimalus päästab laevareisist

Kuressaare haigla juht Märt Kõlli
Kuressaare haigla juht Märt Kõlli

Kuressaare Haigla panustab haigla juhi Märt Kõlli sõnul nii e- ku ka füüsiliste teenuste arendamisse miljoneid eurosid, et ühelt poolt rahuldada kohalik kunde ning teisalt leida võimalusi tasuliste teenuste pakkumiseks.

 Märt Kõlli sõnul peab Saaremaal haigla arendamisel arvestama saarlaste murede eripäraga. “Patsiendile on äärmiselt ebamugav mandrile minek, ükskõik, mis valdkonnas,” toob ta välja põhilise. Seetõttu panustataksegi, et haiglas oleks võimalikult palju erinevaid diagnostikavõimalusi, kuigi kogu aparatuuri ei kasutata kindlasti optimaalselt. “Iga kohapealne ravivõimalus säästab mandrile minekust,” selgitab Kõlli haigla esimest prioriteeti. 
Kõlli toob välja, et teekond Saaremaalt pealinna on neli tundi, eeldusel, et laevad käivad adekvaatselt. Samas on laevaühendusega kohati probleeme. Sild teeks asja paremaks, kuid ei päästaks palju, sest läbida on ikkagi vaja 217 kilomeetrit. “Ikkagi pea kolm tundi, sõltuval jala raskusest,” resümeerib Kõlli. “Kui käiks süstik 1200 km/h tunnis, see oleks juba teine jutt,” vihjab ta, et probleeme aitaks lahendada midagi visionäär Elon Muski loodud Hyperloopi sarnast, mida üks Soome väikelinn katsetama hakkab.

Rõhk tervisekeskusel
Kõlli sõnul on praegu põhirõhk tervisekeskuse renoveerimisel ja kokku maksab projekt viis miljonit eurot. See tähendab, et keskus saab uutele energianormidele vastava hoone. Sinna koondatakse kohalik esmatasandi meditsiin. Perearstid saavad uued ruumid. Suurt rõhku pannakse ka vajalikele tugiteenustele nagu füsioteraapia jne. Kolmas suund on hooldekodu. 
“Leiame, et iga inimene väärib väärikat lõppu. Et igaüks viibiks kas pikema või lühema aja ilusas keskkonnas, mitte langeva krohvi tingimustes, mis lõhnavad mitte ootuspäraselt,” selgitab Kõlli. Kõik see annab võimaluse luua uusi teenuseid, ka tasulisi.

Sõltuv riigieelarvest
Kõlli toob välja, et haiglad on 85% ulatuses sõltuvad siiski riigieelarvest ja 15% omatuludest on väga tilluke osa. “See on üks suletud katel,” möönab ta. Seejuures on suur murekoht kõrged personalikulud. “Kohati on personalikulud 100% eelarvest. Elektri maksab jumal taevas,” toob Kõlli väja. Tema hinnangul võiks personalikulud olla 67% eelarvest, siis on ressurssi ka muu vajaliku eest tasumiseks ja selleks, et panustada keskkonda ja tehnoloogiasse. 
Kõlli soov on panustada ka IT-lahendustesse. “Kuressaares kõik vihkavad Raimond Valgret,” vihjab ta reaalsusele, et arstile pääsemiseks on praegu veel pea ainuke võimalus helistada registratuuri, kuid telefoniliinil on ootejärjekord pikk, mis sunnib patsienti nautima valitud viise.
Ka tuleb tema sõnul jätkata hoolsalt e-tervise arendamist. Vajalik on arendada ka telemeditsiini. “Et inimene ei peaks sõitma üle 200 kilomeetri, kui selleks puudub eluline vajadus,” selgitab Kõlli. Ta on nõus, et optimeerima peab ka bürokraatiat, et samu andmeid ei peaks arst erinevatesse andmebaasidesse korduvalt ümber kirjutama ja tema nägemuses võiks üldse loobuda paberimajandusest ehk kõik võiks olla digitaalne. Kirjatööst tohtrid siiski loobuda ei saa. “Arsti mõtet ei suuda keegi teine protokollida, see on unikaalne,” selgitab ta, kuid siiski peaks selle kirjapanek olema võimalikult mugav.

Raamatupidamise toel parimaks
Lisaks Saaremaa TOPi kolmandale kohale leiab haiglaid ka teiste maakondade ettevõtete tipust. Kõlli selgitas, et selle taga on konkreetsed asjaolud. “Eduka ettevõtte kriteeriumid on ju kasum, likviidsus, käibe kasv ja muud majandusnäitajad. Kuid meile on need kahjuks irrelevantsed näitajad,” selgitab Kõlli. “Kasum on meie kontekstis vahend, mis võimaldab investeerida ja omandada adekvaatset uuringutehnikat.” 
Ka kajastuvad raamatupidamislike eripärade tõttu Euroopa Liidu toetused kasumina. 
“Esitasime taotluse, millega saame tervisekeskuse kaasajastada,” selgitab ta. 
Raamutupidamises kajastatud likviidsed vahendid on mõeldud katma just meetme nõutud omaosalust. “Haiglad on meeletute kasumitega. Need kõik on Euroopa Liidu toetused,” nendib Kõlli. “See läheb kinnisvarasse.”

 

Kuressaare Haigla on Saaremaa TOPis kolmandal kohal 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.