Kai Zilmer: meestega seksivate meeste hulgas HIVi nakatumine suureneb

Dr Kai Zilmer.
Dr Kai Zilmer.

Täna, 15. novembril riigikogus toimuval avalikul HIVi teemalisel ümarlaual ütles infektsionist Kai Zilmer, et positiivsed muudatused HIVi osas on ühiskonnas juurdunud liiga loiult ning ligi 9500 nakatunust saab ravi 3800 inimest.

 

Korra kahe aasta jooksul käib arsti juures 4200 inimest.

"Positiivne on see, et me jälle kokku saame ja arutame, eelkõige see, et üldse HIV teemast räägime," sõnas Kai Zilmer. "Kuigi on mõned positiivsed asjad, mida saab viimasest aastast seose HIV-teemaga välja tuua, ei ole olukord üldse positiivne. Muudatused on liiga loiult juurdunud. Kas pidada uute juhtude arvu langevaks – ma veel ei hõiskaks. On vaja teada, kes on need inimesed uute juhtude taga. Me ei räägi 2000ndate alguses nakatunud juhtude avastamisest täna. Me räägime hiljuti nakatunutest."

"Tegelikult me ei tea, palju Eestis HIV-positiivseid elab," rääkis Zilmer. "Nakkusarstid loevad kokku neid, keda nad on reaalselt näinud. Nimekirjas on mai lõpu seisuga 5290 inimest, kus ei ole linkimist surmaregistriga – osa meie registris olevatest on surnud, kuid me ei tea, kui palju."

"Neid, kes käivad regulaarselt ehk korra kahe aasta jooksul arsti juures, on 4200," selgitas Zilmer.

"Mai lõpu seisuga on ravil 3800 HIV-positiivset. Ravile minejaid on õnneks üha rohkem. Riskirühmadest rääkides on selge, et ammu tuleb unustada, et HIV on narkomaanide haigus. See on kahjuks tavaliste töötavate normaalsete inimeste haigus. Kuid on murelikuks tegevad nähtused ning olemas väikesed numbrid, mis tasapisi suurenevad – näiteks puudutab see riskirühma meestega seksivad mehed. Nende hulgas nakatunute arv vaikselt kasvab. Me peame meetmeid tõhustama, et puhangule piir panna."

Ümarlaual „UNAIDS-i eesmärk HIV positiivsetest 90% diagnoositud, 90% ravitud, 90% nakatamisvabad – kas ja kuidas võimalik ka Eestis?“ arutavad kõik HIViga seotud osapooled, kui reaalne on saavutada Eestis 90-90-90 strateegia täitmine.

Tänavu on 11. novembri seisuga Eestis diagnoositud 188 HIVi nakatunud isikut. Kokku on aastate jooksul Eestis HI-viirus diagnoositud 9451 inimesel, sealhulgas aids 487 inimesel.

Eesti on uute HIV juhtuda arvu poolest 100 000 elaniku kohta Euroopa Liidus esikohal ja epideemia lõpetamiseks Eestis on vajalik suurendada ning suunata kõik HIV diagnoosi saanud inimesed koheselt ravile.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.