Perearstid on valmis HIV-teste tegema

HIVi kiirtest.
Üks ja ühtlasi kõige tõhusam ennetusmeetod on HIV-i kiirtest, mis on...

Eesti on HIV leviku poolest Euroopa Liidus esikohal. Eesti Perearstide Seltsi juhi Diana Ingeraineni sõnul on perearstid valmis HIVi testima, et nakkusele piiri panna.

„Nii nagu teiste haiguste puhul, saab ka HIVi testida ja haiguse kohta nõu küsida oma perearstilt,“ kinnitab dr Ingerainen.  

„HIV levib aina rohkem sugulisel teel üldrahvastiku kaudu ning testimine aitab epideemiat peatada. Varakult avastades on võimalik alustada viirusvastase raviga, mis säilitab elukvaliteeti. HI-viiruse varane avastamine on oluline ka seetõttu, et antiretroviirusravi võib vähendada nakkuse ülekandumise ohtu emalt lapsele – näiteks eelmisel aastal ei sündinud Eestis ühtegi HI-viirusega last. Samuti võib ravi vähendada nakkuse ülekandumise ohtu, selgitab arst.

HIV testi soovitab perearst teha eriti neil, kellel on olnud juhuslikke kaitsmata vahekordi.  „Tegu pole enam ainult narkomaanide haigusega. Enamik viimastel aastatel nakatunutest on üle 30-aastased ning ligi pooled on naised,“ toob Ingerainen välja. 

Tänavu on 28. oktoobri alguse seisuga Eestis diagnoositud 177 HIV-nakatunud isikut. Kokku on aastate jooksul Eestis HI-viirus diagnoositud 9440 inimesel, sealhulgas aids 486 inimesel.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.