Hambaarstid pöördusid õiguskantsleri poole

Õiguskantsler Ülle Madise
Õiguskantsler Ülle Madise

13.01.2017 pöördus Hambaarstide Liit õiguskantsleri poole hinnangu saamiseks 14. detsembril 2016. a vastu võetud „Ravikindlustuse seaduse ja sotsiaalmaksu muutmise seaduse“ vastavusest Eesti Vabariigi põhiseadusele ja teistele seadustele.

EHL tervitab täiskasvanute hambaravikulude hüvitamist. Oleme seisukohal, et uue seadusemuudatuse eesmärk on suunatud rahva suutervise parandamisele, kuid viisid, kuidas seda eesmärki soovitakse saavutada, rikuvad ettevõtlusvabadust ning üksikisiku põhiõigusi, mis tähendab ka põhiseadusega vastuollu minekut. Ühtlasi on seadusemuudatuse menetlemisel mindud vastuollu hea õigusloome tavaga.

Hambaraviteenust osutavad Eesti Vabariigis eraettevõtted, kes ei saa riigipoolset toetust tegevuse osutamiseks ning investeeringute tegemiseks. Investeeringud on vajalikud tänapäevase ning kvaliteetse hambaravi säilitamiseks. Vaba konkurents, pakkumus ja nõudlus reguleerivad turul kehtivaid hindu.

Eesti Haigekassa poolt 2017. aastaks arvutatud piirhinnad ei vasta turul kehtivatele hindadele. Samuti on uued piirhinnad kohati odavamad, kui kümne aasta vanuses tervishoiuteenuste loetelus. Hambaraviteenuse piirhindade odavnemine olukorras, kus kõik sisendid (materjal, tööjõukulud, ruumide rent, laboriteenused, jne) kallinevad ja administratiivsed nõuded hambaraviteenusele osutamiseks järjest karmistuvad, piiravad ettevõtlust.

Eesti Hambaarstide Liidu hinnangul kahjustab uus seadus hambaraviteenuse kvaliteeti, sest töötamine Eesti Haigekassa reguleeritud hindadega ei võimalda investeeringuid tänapäevasesse tehnoloogiasse ja täiendkoolitusse. Pikemas perspektiivis viib alarahastatud hambaraviteenuse kehv kvaliteet selleni, et tüsistuste kasvu tõttu ravivajadus ja kokkuvõttes ka ravimaksumus hoopis suurenevad.

Seepärast on EHL seisukohal, et 14. detsembril 2016. a vastu võetud „Ravikindlustuse seaduse ja sotsiaalmaksu muutmise seadus“ on vastuollu läinud Eesti Vabariigi põhiseaduse §-ga 31, mis sätestab ettevõtlusvabaduse.

Eesti Hambaarstide Liidu hinnangul piiratakse antud seadusega hambaraviteenuse kättesaadavust ja patsientide vaba õigust valida endale meelepärane hambaarst. Lähtudes EHL liikmete tagasisidest, prognoosib EHL juba täna, et reaalsetele kuludele mittevastavate Eesti Haigekassa piirhindadega hambaraviteenuse osutamiseks ei soovi hambaarstid Eesti Haigekassaga täiskasvanute hambaravi rahastamise lepinguid sõlmida. See aga takistab hambaravihüvitist soovivate patsientide vaba tervishoiuteenuse osutaja valikut, mille tagajärjel hambaraviteenuse kättesaadavus kokkuvõttes hoopis väheneb. Seadusandja kehtestas hambaraviteenustele piirhinnad, mille kalkuleerimisel ei ole piisavalt arvestatud EHL arvamust.

Eesti Vabariigi põhiseaduse § 28 sätestab igaühe õiguse tervise kaitsele. Muuhulgas on riigi kohustus tagada kvaliteetne tervisoiuteenus. Riigil on kohustus luua ja hoida toimivana tervishoiusüsteem, mille kaudu inimesele oleksid haiguse või vigastuse korral ilma ebamõistliku viivituseta kättesaadavad hea kvaliteediga terviseteenused. Kvaliteetse tervishoiuteenuse tagamiseks on vajalik pidev investeerimine kaasaegsetesse seadmetesse. Samuti tagab kvaliteetse tervishoiuteenuse tervishoiutöötajate järjepidev väljaõpe. Eesti Haigekassa uute piirhindade rakendamisel pole hambaraviteenuse osutajatel enam võimalik teha investeeringuid uutesse seadmetesse ning väljaõppesse, mis lõppkokkuvõttes mõjutab teenuse kvaliteeti. Hea kvaliteediga terviseteenus on aga põhiseaduses määratud üksikisiku põhiõigus.

Eesti Hambaarstide Liit on seisukohal, et 14. detsembril 2016. a vastu võetud „Ravikindlustuse seaduse ja sotsiaalmaksu muutmise seadus“ on vastuollu läinud Eesti Vabariigi põhiseaduse §-ga 28, mille järgi peab riik tagama igaühe õiguse tervise kaitsele, mis tähendab muuhulgas ka kvaliteetse tervishoiuteenuse osutamist.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.