Ingmar Lindström asus valvesse

Mullu 28. detsembril Tallinna kesklinnas Kosmose kino vastas avatud Valvekliiniku loomise idee sündis doktor Ingmar Lindströmi peas juba kümme aastat tagasi.

Toona jäi aga idee ellu viimata, sest pealinna suurhaiglates, kus Lindström oma mõttest rääkis, suhtuti väljaspool perearstide tööaega vastuvõtte pakkuva Valvekliiniku rajamisse leigelt.

Valvekliiniku idee on lihtne ja loogiline: kuna erakorralise meditsiini osakonnad (EMO) on hädas patsientidega, kes kergemate tervisehädadega ei malda perearsti vastuvõtule pääsemist ära oodata, vaid kohe EMOsse pöörduvad, oleks EMO-le alternatiiviks õhtust vastuvõttu pakkuvad eraarstid ja -õed. “Kirjutasin 2007. aastal Ida-Tallinna Keskhaigla juhile Ralf Allikveele ja pakkusin välja, et teeme haiglas pilootprojekti. Haigla oleks võinud anda ruumid ja meie oleksime kõik n-ö erakorralised nohud ära ravinud, millega patsiendid muidu EMO-sse oleksid läinud. Minu kirjale aga ei tulnud vastuseks kippu ega kõppu,” meenutas Ingmar Lindström. Ka teised Tallinna suurhaiglad, kus ta oma ideed tutvustas, mõttega kaasa ei tulnud.

Kui Soomes, miks siis mitte Eestis?

Aastast 2007 Soome haiglates ja tervisekeskustes üldarstina töötanud Lindströmil aga Valvekliiniku idee peast ära ei läinud. Vastupidi – Soomes on õhtune esmatasandi arstiabi olemas ja see süvendas veendumust, et selline teenus on siinpoolgi Soome lahte vajalik.

Ingmar Lindströmi hinnangul võiks Tallinna suuruses linnas olla valveid tegemas vähemalt viis üldarsti, kes võtaksid kergemaid juhtumeid vastu. Ots on nüüd igatahes lahti tehtud, sest Valvekliinik pakub Tallinnas esmaspäevast reedeni kell 16–21 eraarsti tasulisi vastuvõtte ja edaspidi on plaanis olla avatud ka nädalavahetustel. “Eeskätt oleme EMO alternatiiv kergematele erakorralistele juhtumitele,” selgitas Lindström Valvekliiniku ideed.
Selle taga, et Valvekliinik möödunud aasta viimastel päevadel Ingmar Lindströmi isa Sven Lindströmi ja ema Reet Lindströmi Ravikeskus SL

Meediku ruumides lõpuks tegevust alustas, on mitme asjaolu kokkulangemine. “Olulisim on, et sellist asja pole Eestis varem tehtud. Nõudlus eraarsti õhtuse vastuvõtu järele on aga olemas,” kinnitas Ingmar Lindström. Nõudlust näitab tema sõnul kasvõi see, et Eestis erinevates seltskondades viibides jõudis tema kõrvu aeg-ajalt jutte, et ootamatult haigestunud inimesel polnud kohe võimalik arstile pöörduda, sest EMOs on pikad järjekorrad ja perearstile ei pruugi järgmiseks päevaks aega saada.

Muiates mainis Lindström ka seda, et oli oma Valvekliiniku-jutuga kolleegid vist juba päris ära tüüdanud, nii et viimane aeg oli proovida, kas mõttest saab asja või mitte. “Kui ei tulegi välja, siis vähemalt olen proovinud,” leidis arst.

Patsientide arv tasapisi kasvab

Tõe kriteerium pidi olema praktika – Valvekliinikul on esimene töönädal selja taga (intervjuu toimus 9. jaanuaril – toim.), kuidas on läinud? “Patsientide mõttes järjest tõusvas joones. See tähendab, et esimesel päeval oli täpselt null patsienti, nüüd juba rohkem,” naeris Lindström ja lisas, et keskmiselt on Valvekliinikus käinud neli patsienti päevas.

Mida võiks aga Valvekliiniku käekäigu kohta rääkida näiteks viie aasta pärast – kuidas on läinud? “Loodan, et Eesti inimesed on meid hästi vastu võtnud ja me saame viie aasta pärast pakkuda rohkem teenuseid kui praegu. Kolleege kutsun üles konstruktiivsele kriitikale: kui näete, et saaksime midagi paremini või teistmoodi teha, siis andke teada. Kui keegi tahab koostööd teha, võiks samuti ühendust võtta,” avas Ingmar Lindström plaane ja lisas muiates, et kui Valvekliinikuga läheb hästi, ei pea ta perega tagasi Soome minema.

Laste pärast tagasi Eestisse

Kodumaale naasis Ingmar Lindström koos günekoloogina töötava naise ja kahe lapsega juba 2012. aastal.

“Vanem laps läks 2012. aastal kooli ja otsustasime, et ta võiks seda teha Eestis. Nii et pere ja lapsed olid esimene põhjus, miks tagasi tulime. Eestis elades oleme Soomes töötamist vähem või rohkem jätkanud, kuid nüüd tahan oma tegevuse fokusseerida Valvekliinikule. Ma pole kuu aega Soomes käinud – see on senine rekord,” muigas Lindström elumuutusest rääkides.

Valvekliinikut hoiab ta töös koos vend Ivariga, kes hoolitseb majandusliku poole ja paberimajanduse eest. “Ivar on majandustaustaga ja mul on hea meel, et ma ei pea bürokraatiaga tegelema, saan ainult arstitööle keskenduda,” selgitas Lindström, et talle selline töötamise viis sobib.
Võrdlus on tohtril omast käest võtta, sest Soomest Eestisse tagasi tulles asendas ta mõnda aega üht perearsti ja siis tuligi kokku puutuda ka perearsti töö lahutamatuks osaks oleva aruandlusega haigekassale ja muu paberitööga.

Lisa kommentaar

  • Heli Lehtsaar-Karma

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.