EPS: sotsiaalministeerium ei ole arvestanud meie arvamusega

Perearstide Seltsi juhatuse esinaine Diana Ingerainen.
Perearstide Seltsi juhatuse esinaine Diana Ingerainen.

Sotsiaalministeerium ei ole arvestanud Eesti Perearstide Seltsi (EPS) juhatuse arvamusega tervisekeskuste osas ning lähtub EL projektiga seotud taotlejate huvidest, mitte sisulisest esmatasandi arstabi osutamisest, seisab EPLi saadetud pöördumises.

"Eesti Perearstide Selts avaldab sügavat nördimust arengusuuna osas esmatasandi tervisekeskuste planeerimisprotsessis, mis täielikult ignoreerib  nii rahvusvaheliste ekspertide soovitusi vältida fragmenteeritust tervishoiuteenuste planeerimisel kui ka Eesti Perearstide Seltsi visiooni terviklikust esmatasandist ja seab sellisel viisil ohtu kogu eriala edasise arengu," seisab Eesti Perearstide Seltsi juhatuse esinaise Diana Ingeraineni allkirjastatud pöördumises tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovskile, sotsiaalministeeriumi tervseala asekantsler Maris Jessele ning haigekassa juhatuse esimehele Tanel Rossile.

Pöördumine: "Eesti Perearstide Selts on jätkuvalt seisukohal, et tugev esmatasand on meditsiini alustala ning tugeva esmatasandi tagavad esmatasandi spetsialistid, kes on koondunud ühtseks meeskonnaks, mitte ei moodustu üksikutest erinevaid huvigruppe esindavatest teenuseosutajatest, kes on juhuslikult samale taristule kogunenud.

Eesti Perearstide Seltsi (EPS)  on seisukohal, et Haigekassa Nõukogu 26.04.2017.a. otsus „Tervisekeskus käesoleva määruse mõistes on ühtsel taristul üldarstiabi osutav juriidiline isik või füüsilisest isikust ettevõtja, kus osutab üldarstiabi vähemalt kolm nimistuga perearsti, kelle nimistute suurus on kokku vähemalt 4500 isikut, ning on täidetud tervise- ja tööministri 29. oktoobri 2015. a käskkirjaga nr 163 sätestatud ruuminõuded ja kus osutatakse lisaks ämmaemanda iseseisva vastuvõtu teenust ja füsioteraapiateenust ning on võimalus koduõendusteenuse osutamiseks.

Käesolevas lõikes nimetatud tervisekeskuse võivad moodustada mitu üldarstiabi osutavat äriühingut või füüsilisest isikust ettevõtjat koos, vastutades tervisekeskusele esitatavate nõuete täitmise eest solidaarselt ja tehes koostööd iseseisva ämmaemandusabi, füsioteraapia ja koduõenduse teenuse osutajatega“ ei sätesta vastutust esmatasandi põhiteenuste tagamise eest.

EPS seisukohta ei ole arvestatud, kuna Sotsiaalministeeriumi  arvates ei esinda EPS juhatus perearste ja võttis ise „otse“ ühendust juhuslikult valitud ja neile sobilikku arvamust esindavate piirkondlike perearstidega.

Kohapeal ütlesid perearstid, et ei taha muutusi, ei taha muuta oma äriühinguid ega taha ka teha koostööd kõrval töötavate perearstidega. Sotsiaalministeerium vastu tulles teatud perearstidele on loonud seadusega võimaluse, et üksikud perearstikeskused teevad koos taotluse tervisekeskuse teenuse osutamiseks, leppides omavahel ise solidaarselt kokku nii juhtimise, korraldamise kui ka otseselt füsioteraapia, ämmaemanduse ja koduõenduse teenuse osutamise.  

Tegelik Sotsiaalministeeriumi eesmärk on tagada EL rahastusega ehitatud tervisekeskuste ruumide rahastamine. Sotsiaalministeerium lähtub EL projektiga seotud taotlejate huvidest, mitte sisulisest esmatasandi arstabi osutamisest, selle põhiteenuse laiendamisest ning järjepideva kättesaadavuse tagamisest, patsiendikesksusest rääkimata.

Patsiendikeskne koostöö erinevate spetsialistidega vajab ühtset koordineerimist, mis eeldab ühtset juhimist ja haldamist ning mida fragmenteeritud põhiteenuste osutajad ei ole suutelised tagama.

EPS teeb ettepaneku, mis tagaks otse lepingud esmatasandi tervisekeskustega :

(7) Tervisekeskus käesoleva määruse mõistes on ühtsel taristul üldarstiabi osutav juriidiline isik või füüsilisest isikust ettevõtja, kus osutab üldarstiabi vähemalt kolm nimistuga perearsti, kelle nimistute suurus on kokku vähemalt 4500 isikut, ning on täidetud tervise- ja tööministri 29. oktoobri 2015. a käskkirjaga nr 163 sätestatud ruuminõuded ja kus osutatakse lisaks ämmaemanda iseseisva vastuvõtu teenust ja füsioteraapiateenust ning on võimalus koduõendusteenuse osutamiseks.

EPS toetab üleminekuaja erisusi (alguses võimaldada osta sisse füsioteraapia, ämmaemandus, koduõendus), kui ka võimalusi jätkata ilma muutusteta üldarstdiabi lepinguga.

Eesti Perearstide Selts on seisukohal, et erialaseltside kaasamine Eesti esmatasandi tuleviku planeerimisse peaks olema sisuline, mitte toimuma näilise kaasamise tähe all, kus kallutatud huvigruppide soovide täitmiseks otsitakse sobiliku seisukohaga esindajad."

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.