Kallite juhtude vähenemine lubas Wismaril rohkem ravida

Wismari haigla peaarst Valdur Jänes.
Wismari haigla peaarst Valdur Jänes.

Wismari haiglas on 25 ravivoodit ja peaarst Valdur Jänese sõnul oleks suurema lepingusumma puhul enamus neist ka hõivatud.

Wismari haigla lepingumaht on 2017. aastaks 327 (I pa) + 314 (II pa) ravijuhtu, summa aastaks kokku 182 012 eurot. Juhtude arv ja rahasumma on 2016. aastaga võrreldes veidi kasvanud.

Eelmise aasta lepinguid vaadates võib aga näha, et haigla ületas haigekassa poolt antud ravijuhtude hulka oluliselt ehk tegi 159 juhtu rohkem, haigekassa rahaline panus jäi aga enamvähem samaks.

Küsimustele vastab haigla peaarst Valdur Jänes.

Kas need 159 juhtu olid tasulised seega patsiendi jaoks ja ta maksis need ise kinni või kuidas need juhud kaetud said?

Alates 2016. aastast ei võeta siinsesse haiglasse patsiente, kes võivad vajada intensiivravi (valdavalt võõrutuspsühhoosihaiged). Vastu võetakse ainult vabatahtlikkuse alusel. Kuivõrd raskeid, pikki ja kalleid juhte oli vähem, osutus võimalikuks ravida sama lepingusumma piires planeeritust 159 juhtu rohkem.

Märgin ka ära, et möödunud aastal oli Wismari haiglas kokku 1550 haiglaravijuhtu, millest 632 tasus haigekassa ja 55 tasus TAI (opioidsõltlaste detoksifikatsioon). Ülejäänud patsiendid olid ravil omal kulul (üks ööpäev 80 eurot - toim).

Kui paljud nendest patsientidest, kes mullu Wismari haigla statsionaarsel ravil viibisid, olid hädas just alkoholismist tingitud terviseprobleemidega?

Alkoholitarvitamise häire ravi on üldjuhul ambulatoorne. Haiglaravi on vajalik joomasööstu katkestamiseks ja võõrutusseisundi raviks. Need juhud moodustasid mullu 96% ravitutest.

Wismari haigla lehel on kirjas, et haigekassalt tulevast rahast piisab 6–7 voodi tööks. Mis see reaalne nõudlus on – palju tegelikult vaja oleks voodikohti?

Haiglas on 25 voodit ning suurema lepingusumma puhul oleks enamus neist hõivatud.

Kui pikk teie haiglas keskmine voodipäeva pikkus on?

Katkestus-võõrutusravi keskmine ravikestvus oli mullu 2,8 päeva. Sõltuvusravi on ambulatoorne.

Kui teie poole pöördub alkoholisõltuvusega inimene, siis milliseid ravivõimalusi talle hetkel pakkuda saate?

Alkoholisõltuvuse ambulatoorne ravi on Wismari haiglas ainult tasuline. Ravimitest kasutame aversiivse toimega disulfiraami, suukaudselt ja implanteeritult depoo vormis ehk nn ampullina.

Ka on kasutusel opioidretseptorite antagonistid naltreksoon ja nalmefeen. Vajadusel sümptomaatiline, ka antidepressiiivne ravi. Loomulikult nõustamine ja toetav psühhoteraapia. Haigla ruumes tegutseb ka AA rühm.

Loe alkoholi tarvitamise häirest ja selle ravivõimalustest pikemalt 2. mai Meditsiiniuudiste lehest.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.