Ross: perearsti kättesaadavus hoolekandel klientidele vajab uurimist

Perearstiteenuse kättesaadavus hoolekandeasutuste klientidele vajab täpsemat uurimist ja probleemkohtade kaardistamist, leiab haigekassa juht Tanel Ross.

Maikuus selgus, et terviseamet on järelevalve käigus tuvastanud hoolekande teenuste osutamisel hoolekandeasutustes mitmeid probleeme.

Haigekassa soovitab terviseameti uuringu tulemustest lähtuvalt kaaluda kvaliteedijuhtimise süsteemi kohustuslikku rakendamist kõigile üldhooldusteenuse osutajatele. 

Neljal juhul tuvastas terviseamet, et psühhotroopseid ja neuroleptilisi ravimeid manustatakse hoolekandeasutuse klientidele personali äranägemise järgi ilma arsti ettekirjutuseta.

Hoolekandeasutustest 105-s tuvastati klientidel erineva raskusastmega lamatishaavu, mida saab ravida vaid tervishoiuteenuse osutamise raames.

Tartu Kiirabi on varasemalt juhtinud tähelepanu asjaolule, et kui aastal 2015 teostati 957 väljakutset hoolekandeasutustesse, siis aastal 2016 ainuüksi 10 kuu jooksul teostati 1177 väljakutset. Vaatamata sellele, et ligikaudu 40% väljakutsetest on olnud põhjendatud, näitab väljakutsete tõusev trend tervishoiuteenuste kättesaadavuses vajakajäämisi hoolekandeasutustes.

Haigekassa juht Tanel Ross toob terviseametile saadetud uuringut puudutavas kommentaaris välja, et perearstiteenuse kättesaadavus hoolekandeasutuste klientidele vajab täpsemat uurimist ja probleemkohtade kaardistamist.

See puudutab tema sõnul ka Tartu Kiirabi väljatoodud asjaolu, et hoolekandeasutuse kliendid on sageli oma elukohast kaugel asuvas asutuses, mistõttu neile ei ole kättesaadav oma perearsti teenus ning see toob täiendava koormuse kiirabile, keda kasutatakse klientide terviseprobleemide lahendamisel. Lahenduseks võiks haigekassa juhi hinnangul olla kliendi registreerimine hoolekandeasutuse piirkonna perearsti nimistusse.

Hoolekandeteenuse osutajatest 60 sõnul on neil kliendid ühe perearsti nimistus ning perearst teeb asutusse kohapeale regulaarselt visiite. Vastavalt vajadusele on perearstiga võimalik konsulteerida ka väljaspool ettenähtud visiite. Hoolekandeasutustest 65 vastasid, et vastutus perearstiteenuse kättesaadavuse osas lasub omastel.

Haigekassa toetab personalinõuete kehtestamist hoolekandeasutustele sarnaselt statsionaarse õendusabi regulatsiooniga, mis aitaks tagada süsteemse lähenemise kõigis asutustes ning põhjalikult analüüsida ka tervishoiuteenuse osutaja kohaloleku vajadust üldhooldusteenust osutavas asutuses.

Ross rõhutab kirjas sedagi, et haigekassa peab oluliseks tegevusjuhendite olemasolu ja kasutamist üldhooldusteenust osutavas asutuses ning olemasolevate ravi- ja patsiendijuhendite rakendamist asutuse pädevuste piires.

Eesti Haigekassa toetusel on 2016. aastal valminud lamatiste ennetuse ja konservatiivse ravi juhend. Ross toob kommentaaris välja, et sellel haigekassa poolt finantseeritaval koolitusel on aprilli lõpu seisuga osalenud umbes 30 hoolekandeasutuse töötajat. "Haigekassa toetatud koolitused lamatiste ennetamiseks ja raviks toimuvad käesoleva aasta novembrini," lisab haigekassa juht, "julgustame hoolekandeasutuste töötajaid neil osalema."

Terviseamet viis perioodil aprill–oktoober 2016 plaanilise tegevusena läbi uuringu ööpäevaringset hooldamisteenust pakkuvates hoolekandeasutustes.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.