Perarstikeskuste laboriuuringute arv kasvas üheteist aastaga poole võrra

Perearstiabikeskustes on suutlikkus ja valmisolek patsiendi tervislikku seisundit diagnoosida, kuid raviprotseduurideks suunatakse patsient pigem mõne teise tervishoiuteenuse osutaja juurde, leitakse TAI avaldatud uuringus, kus analüüsitakse perearstiabikeskuste majandustegevust aastatel 2005-2015.

Ise tehtud laboriuuringute arv kasvas perearstiabikeskustes (PAA-des) üheteist aasta jooksul poole võrra - 673 tuhandelt 993 tuhandele.

Funktsionaaldiagnostilisi uuringuid lisandus 13% - 163 tuhandelt 184 tuhandele ning ultraheliuuringuid lisandus 20% - 8,3 tuhandelt 9,9 tuhandele.

Raviprotseduuride arv on tunduvalt vähenenud

Raviprotseduuridest oli PAA-des esikohal aparaatravi, järgnesid massaaž, liikumisravi ja füsioteraapia ning muu taastusravi.

Samas on kõigi nimetatud raviprotseduuride arv vähenenud, vastavalt aparaatravi - 62%, massaaž -81%, liikumisravi -85% ja füsioteraapia -77%.

Funktsionaaldiagnostiliste uurinute arv on kasvanud

PAA-des töötavate arstide tehtud funktsionaaldiagnostiliste uuringute arv on viimase üheteistkümne aastaga kasvanud ligi kaks korda. Uuringute arv 100 patsiendi kohta kasvas siiski peamiselt Tallinnas ja Tartus tehtud uuringute arvelt.

Enamlevinud funktsionaaldiagnostilise uuringu liigiks oli ja on vereringeuuringud, mida tehti 2010. aastal 163 044 patsiendile ja 2015. aastal 173 268 patsiendile.

Kui 2010. aastal moodustasid vereringeuuringud 97% funktsionaaldiagnostikast, siis 2015. aastal oli vastav näitaja 94%, lisandusid hingamiselundite (2%) ja nägemus-kuulmisuuringuid (4%).

Uuringutest on laboriuuringute arv üks näitajaid, mille hulk PAA-des on ajas märgatavalt kasvanud. 2005. aastal tehti ise enim laboriuuringuid PAA kohta Ida-Virumaal ja 2015. aastal Hiiumaal.

Kirurgiliste protseduuride arv on kasvanud

PAA-s kohapeal tehtavate väikeste kirurgiliste protseduuride arv kasvas üheteist aasta jooksul poole võrra. Seejuures kasvas üle poole võrra protseduuride arv ortopeedilises kirurgias, kaks kolmandikku nahaprotseduuride ning kolmandiku võrra kõrva-ninakirurgia protseduuride puhul.

Patsientide arv, kellele tehti PAAs väikesi kirurgilisi protseduure, kasvas veerandi võrra, 5000-lt 6000- le. Tehtud operatsioonide arv on läbi aastate kõikunud 740-st 2200-ni, kuid võrdluses 2005 ja 2015 kasvasid need kolmandiku võrra. Enamus neist olid naha ja nahaaluskoe operatsioonid, mis moodustasid 92% kõigist operatsioonidest.

PAA töö kvalitatiivse näitajana on üheteistkümne aasta jooksul kasvanud PAA-des kohapeal teostatavate labori-, ultraheli- ja funktsionaaldiagnostiliste uuringute, samuti väikeste kirurgiliste protseduuride ja operatsioonide arv.

Samas on märgatavalt vähenenud raviprotseduuride arv. Seega PAA-s on suutlikkus ja valmisolek patsiendi tervislikku seisundit diagnoosida, kuid raviprotseduurideks suunatakse patsient pigem mõne teise tervishoiuteenuse osutaja juurde, leitakse kokkuvõtteks TAI uuringus.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.