Tsahkna: ärevust ei ole!

SA PJV Hooldusravi juhatuse liige Anders Tsahkna.
SA PJV Hooldusravi juhatuse liige Anders Tsahkna.

Keila hooldushaiglat haldava ettevõtte PJV Hooldusravi SA pea 700 000eurose maksuvõla tasumine läheb haigla juhi Anders Tsahkna sõnul plaanipäraselt.

Juuni lõpus üle 775 000 ­euro küündinud võlast on haigla suutnud nüüdseks suure osa tasuda. “Oleme riigiga kokku leppinud kuumaksed. Neid me ka täidame,” möönis Tsahkna, kelle sõnutsi on mingis mõttes tegu partnerlussuhtega. “Ühtepidi peaks riik läbi haigekassa meilt teenust tellima, teistpidi peame meie riigile makse maksma,” sõnas ta. Hetkeseisuga tuleb PJV Hooldusravil võlg tasuda 2019. aasta 3. aprilliks. Küsimuse peale, kuivõrd realistlik see on, märkis Tsahkna, et kõik sõltub sellest, kui hästi koostöö kulgeb.

ELi toetus tõi uurimise
“Kui europrojekti finantsplaani alusel võetakse taristu kasutusele nii, nagu see ette nähtud on, on see täiesti realistlik,” kinnitas Tsahkna.

Ta pidas silmas Euroopa Liidu 3,9 miljoni eurost struktuurtoetust, mille haigla sai õendus- ja hooldusteenuste infrastruktuuri arendamiseks. Hooldushaigla rekonstrueerimine on nii Tsahknale kui ka kolmele ehitusettevõtjale ja firmajuhile toonud kaasa kahtlustuse ja kriminaaluurimise soodustuskelmuse kordasaatmises. Nimelt on prokuratuur seisukohal, et haigla ehitati suures osas just Euroopa Liidu eraldatud 3,9 miljoni euro eest, mis pidi algselt moodustama projekti maksumusest vähemuse – 5,2 miljonit pidi tulema omafinantseeringust.

“Alati saab asjad ka üle vaadata. Eesti riik pole halb partner ja maksuamet on meie olukorda mõistnud. Oleme neile üksipulgi mitu korda lahti rääkinud, miks meie seisund selline on. Mingit ärevat olukorda ei ole,” selgitas ta.

Hoolduskodu maja tagatiseks
Võla ajatamiseks pidi PJV Hooldusravi SA aga riigile tagatiseks andma ühe endale kuuluva kinnistu – Pärnumaal Pärnu-Jaagupis Männi tee 24 asuva maja. Eesti Vabariigile on seatud kinnistu esimese järjekoha hüpoteek summas 958 672 eurot, mis tähendab, et maja väärtus katab haigla maksuvõla.

“See on Eesti maksuameti puhul tavaline, et riigile lisatagatist küsitakse. Tegu oligi võla ajatamise tingimusega. Kinnistu hinnati ära ning neile see sobis,” selgitas Tsahkna. Majas tegutseb praegu Pärnu-Jaagupi Hoolduskodu SA, kel on PJV Hooldusraviga sõlmitud 2032. aastani üürileping.

Sõltumata sellest, kas ja mis tingimustel maksuvõlg lõpuks tasutakse, on Tsahkna sõnul Männi teel tegutseva hooldushaigla õigused üürilepinguga kaitstud ning neid väljatõstmine ei ähvarda.
Selleks, et õendusabiturul teenust pakkuda, tuleb paratamatult riigi poole vaadata, sõnas Tsahkna. Teenus on kallis ja erasektoris on maksjaid vähe. “Vaba turgu väga palju ei ole, ainult väike protsent (kogu haigla käibest – toim),” tõdes Tsahkna.

Ta lisas, et Keila hooldushaigla pakub ka kõige keerulisemat ja intensiivsemat hoolekannet. “Oleme end hooldusravi mõttes kõige raskemasse nišši sättinud – leiame, et siin on vajadus kõige suurem ja nõudlus täiesti olemas,” tõdes Tsahkna.

“Näiteks saavad meile tulla kontaktisolatsiooniga patsiendid. Kuigi õendushaigla määrus ütleb, et tagatud peaks olema ainult konsultatsioon, on meil arst pidevalt olemas,” näitlikustas ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.