Liit näeb haigekassa nõukogus vähemalt kaht arsti

Arstide liit tegi ettepaneku suurendada haigekassa nõukogu pädevust meditsiini ja tervishoiukorralduse vallas ning nimetada nõukogusse vähemalt kaks arsti Tartu Ülikooli meditsiinivaldkonna ja Eesti Arstide Liidu ettepanekul.

Arstide liit toob seisukohas väljas, et haigekassa nõukogu suunab rahastamisotsuste kaudu kogu Eesti tervishoidu, arstiabi kättesaadavust ja kvaliteeti ning kavandatav kohustuste lisandumine suurendab nõukogu mõju ning vastutust inimeste tervise eest veelgi. "Niisuguste otsuste tegemisel on patsientide vajaduste, meditsiinivaldkonna toimimise ja selleks vajalike tingimuste põhjalik tundmine ja mõistmine hädavajalik," seisab pöördumises.

Seetõttu ei toeta arstide liit seadusesse lisatavat piirangut, et nõukogu liige ei tohiks olla seotud tervishoiuteenuse osutamisega ega kuuluda tervishoiuvaldkonna esindusorganisatsiooni juhtorganisse, kuna see sisuliselt välistab tervishoiualase pädevusega inimeste kuulumise nõukogusse.

Pöördumises tuuakse esile, et rahvusvahelised tervishoiueksperdid, näiteks Christopher Leitert (KPMG), leiavad, et tervishoiu ja ravikindlustuse paremaks toimimiseks on vaja otsuste tegemisse kaasata arste ja patsiente (Postimees, 22.09.2016).

Mis puudutab komisjonide moodustamist erinevate ühiskonnagruppide ja tervishoiutöötajate arvamuse saamiseks, siis arstide liidu hinnangul ei muuda esitatud seaduseelnõu praegust olukorda. Komisjone saab haigekassa põhikirja alusel moodustada ka praegu, kuid seda ei ole tehtud.

Liit leiab, et komisjonide koosseis, pädevus ja õigused ei ole õigusaktides määratletud ning kohustust neid luua ega nende arvamust arvestada ei teki ka edaspidi.

Haigekassa nõukogu on seni tegutsenud sotsiaalparlamendina, kus riigil, tööandjatel ning kindlustatutel on võrdne esindus. "Arstkond ei pea õigeks sellest põhimõttest loobumist ja riigi esindajatele suurema osakaalu andmist, mis suurendab riski, et otsustamisel lähtutakse pigem poliitilistest eesmärkidest kui patsientide huvidest," märgitakse sotsiaalministeeriumile sel nädalal saadetud kirjas.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.