Täiendava ravimihüvitise süsteemi tahetakse lihtsustada

Seaduseelnõu, millega tahetakse täiendava ravimihüvitise süsteem muuta automaatseks ning tuua hüvitise alammäär 300 eurolt 100 eurole, jõuab uuel nädalal riigikokku.

Riigikogu sotsiaalkomisjonis eile arutlusel olnud ravikindlustuse seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise eelnõu eesmärk on parandatakse suurte ravimikuludega inimeste jaoks ravimite kättesaadavust, hüvitades nende ravimitele tehtud kulutusi senisest suuremal määral.

Riigikogu sotsiaalkomisjoni nõuniku Helgi Kundla sõnul otsustas komisjon saata seaduseelnõu riigikogu täiskokku esimesele lugemisele 11. oktoobril ettepanekuga esimene lugemine lõpetada.

Alammäär langeb

Süsteemi muutmisel langetatakse täiendava ravimihüvitise alusmäära kalendriaastas ehk soodusravimitele kulutatud 100–300 eurost hüvitatakse 50% ning 300 eurot ületavast osast 90%. Samuti muudetakse täiendava ravimihüvitise alussumma arvutamise reeglit, mille korral ei arvestata enam maha omaosaluse alusmäära. Kompenseerimissüsteemi lihtsustamise ja omaosaluskoormuse ühtlustamise eesmärgil kehtestatakse ühtne retsepti omaosaluse alusmäär (ehk retsepti kohustuslik tasu) – praegu kehtiva 1,27 euro ja 3,19 euro asemel 2,5 eurot.

Hüvitise arvutamine muutub automaatseks

Alates 2018. aastast hakkab toimuma täiendava ravimihüvitise automaatne arvestus retsepti realiseerimisel. Kehtiva süsteemi kohaselt on tegemist rahalise hüvitisega, mille korral teeb haigekassa neli korda aastas kindlustatu või tema esindaja ühekordse taotluse alusel väljamakseid pangakontodele, juhul kui kulud soodusravimitele ületavad 300 eurot kalendriaastas. Viimase arvutamisel ei võeta arvesse piirhinda või hinnakokkuleppehinda ületavat osa ehk välditavat omaosalust ega omaosaluse alusmäära.

Haigekassa andmetel ei tee ligikaudu 2/3 selleks õigust omavat kindlustatud isikut avaldust täiendava ravimihüvitise saamiseks, mistõttu on süsteemi automatiseerimine patsientide seisukohalt vajalik. Süsteemi automatiseerimine on võimalik digiretsepti arendustega, mis võimaldavad tuvastada, kui suured on olnud aasta jooksul patsiendi kulutused ravimitele ning teatud limiidi täitumisel arvestavad ravimi jaehinnast lisaks tavapärasele soodusprotsendile maha ka täiendava ravimihüvitise.

Muudatuse eeldatav lisakulu 2018. riigieelarvele on kolm miljonit eurot.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.