Tulemusteni viivad koostöö ja mõistmine

Terviseameti peadirektor Merike Jürilo
Terviseameti peadirektor Merike Jürilo

Eesti rahvastiku tervise arengukava aastani 2020 markeerib olulised alusväärtused, sh ühise vastutuse tervise eest. Milline on terviseameti roll selles ühises vastutuses pidevalt muutuvas keskkonnas, küsib terviseameti peadirektor Merike Jürilo.

Tervis on füüsilise, vaimse ja sotsiaalse heaolu seisund, mitte ainult haiguse või nõtruse puudumine (WHO 1946).

Eesti rahvastiku tervise arengukava aastani 2020 markeerib olulised alusväärtused, sh ühise vastutuse tervise eest. Meie kõigi ühine vastutus – minu kui inimese vastutus oma tervise eest, tööandja, hoolekande, tervishoiuteenuse osutaja vastutus algab märkamisest. Milline on terviseameti roll selles ühises vastutuses pidevalt muutuvas keskkonnas? Kuidas terviseamet oma tegevuste ja teenustega parimal võimalikul moel saab panustada rahva ja keskkonna tervisesse? Need on olulised küsimused, millele asutuse juhina igapäevaselt keskendun.

Lähtepunkt. Mõtteid, ideid ja välgatusi hõljub kõikjal meie ümber. Kuidas mõtete pidevas voos teha otsust, milline neist teoks teha, milline mitte? Mille või kelle suhtes peaksime oma mõtteid ja ideid testima?

Kas lähtume sellest, et tundub äge mõte või lähtume suutlikkusest see mõte ka teoks teha või lähtume hoopis sellest, mis kasu konkreetse idee ellu rakendamine anda võib ja millist mõju kaasa toob? Terviseamet peab hoidma töölaual ja aruteludes need tegevused ja arendused, mis tegelikult loevad.
Teadmine sellest, kelle jaoks ja milliseid teenuseid tagatakse või millist mõju järelevalve kaudu soovitakse saavutada, peab aitama teha valikuid. Arendada ja hoida tasub seda, mis annab mõju.

Koostöö. Tervishoiu rahastamise ümberkorraldused annavad võimaluse ja samas panevad ka vastutuse lähiaastatel väga tõsiselt keskenduda nii perearsti asendusteenuse kui kiire abi tagamise töökorraldusele. Koostöös paljude osapooltega peame pingutama Eestile sobivaima jätkusuutliku süsteemi loomise nimel. Oleme huvitatud sellest, et koostöö tervishoiuteenuse osutajate, erialaseltside ja kutseühendustega oleks läbimõeldud ja tegevusvaldkondade eesmärke toetav. Kaasamine ei ole alati kerge, seda enam tuleb hästi läbi mõelda, mille nimel on vajalik erinevate arvamuste ja mõtete koondamine või kaalumine. Tahame olla avatud, hooliv ja asjatundlik partner.

Tervishoiu, tervisekaitse ja järelevalve valdkonnas peavad vastutuspädevused erinevate asutuste vahel olema kokkulepitud ja selged, et ei oleks asjatut halduskoormust või midagi olulist ei kukuks maha “halli alasse”.

Väljakutsed. Jätkame süsteemselt nakkushaiguste seiret ja mürgistusteabealast nõustamist. Oluline on elanikkonna teadlikkus vaktsiinidest, vaktsineerimisest ja vaktsineerimise kättesaadavusest. Kemikaaliohutuse ja nakkushaiguste seire valdkonnas on meil suur roll kanda koostöös Euroopa Liidu ja Maailma Terviseorganisatsiooniga. Positiivse tunnustuse on pälvinud nii meie kemikaaliohutuse eksperdid kui gripikeskus.

Üheks oluliseks prioriteediks lähiaastatel on uue hädaolukorra seaduse valguses läbi komponeerida valmisolek tervishoiualasteks kriisiolukordadeks.
Ainult koostöös, mõtestatud tegevusele ja informatsioonile tuginedes suudame teha kaalutud tulevikku vaatavaid valikuid rahva tervise ja hea elukeskkonna nimel. Loe täismahus mu.ee

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.