Maailmakuulus kirurg annab PERHis kursuse

Hispaania kopsukirurg Diego Gonzalez-Rivas õpetab PERHis kolleege.
Hispaania kopsukirurg Diego Gonzalez-Rivas õpetab PERHis kolleege.

Järgmise nädala algul, 23-24. oktoobril võõrustab Põhja-Eesti Regionaalhaigla kolmekümmet kolleegi Balti riikidest ja Soomest.

Kahe päeva jooksul toimuv VATS (videotorakoskoopia) kursus, koos loengute ja näitlike operatsioonidega keskendub uuematele endoskoopilise kopsukirurgia meetoditele.

Endoskoopilised operatsioonid on end õigustanud kui ohutud ja patsienti säästvad kirurgilised lahendused. "Torakoskoopilisi operatsioone oleme haiglas teinud juba paarkümmend aastat, kuid järjest enam on kanda kinnitamas uutmoodi lähenemine, kus suurte kopsuoperatsioonide läbiviimisel tehakse haige rindkerele üksainus, umbes 3–4sentimeetrise läbimõõduga lõige," ütles regionaalhaigla kardiotorakaalkirurgia keskuse ülemarst rindkerekirurg Tõnu Vanakesa.

Meetodi eeliseks on vähendatud operatsioonitrauma ja selle läbi väiksem tõenäosus tüsistuste tekkeks. Eriti oluline on see onkoloogiliste patsientide puhul.

"Me saame nii aidata ka neid patsiente, kellele ei sobiks lahtised rindkereoperatsioonid, kuna riskid on sageli küllaltki kõrged. Kaks märksõna – väiksem trauma ja kiirem paranemine,” ütles doktor Vanakesa.

Doktor Gonzales-Rivase meetod on patsiendile ohutu ja võimaldab saavutada samasuguse tulemuse kui teised standardsed operatsioonimeetodid.

Tõnu Vanakesa selgitas, et varem tehti patsiendi rindkerele mitu erinevat lõiget – üks oli juurdepääsutee videokaamera jaoks ning teised klammerdajate ja vajalike instrumentide tarvis. "Rindkere eripära on see, et tegutsemisruum on suhteliselt piiratud, kopsule lähenemine toimub roiete vahelt, ruum on kitsas ja iga lisamanipulatsioon erinevas positsioonis võib takistada patsiendi hilisemat sujuvat paranemist. Uniportaalne torakoskoopiline kopsuresektsioon vähendab kirurgilise juurdepääsu poolt põhjustatud traumat ja ebamugavust," rääkis kirurg. 

Seminari peaõppejõud ongi Hispaania kopsukirurg Diego Gonzalez-Rivas ise, kes on selle meetodi looja.

„Tegemist on tõelise oma ala pioneeriga torakoskoopiliste operatsioonide arendamise valdkonnas, kellel on läinud 4–5 aastat tõestamaks, et ka nii on võimalik patsientisäästvat kirurgiat teha”  ütles doktor Vanakesa.

Tänaseks on Gonzales-Rivas läbi viinud videoseminare üle maailma, avaldanud arvukalt teadusartikleid ja opereerinud kõigis maailmajagudes. Hispaania kopsukirurg on tõestanud, et tema meetod on sama ohutu kui mitme juurdepääsuga operatsioon ja ta läheb meditsiiniajalukku selle meetodi rajaja, propageerija ja eelkõige õpetajana. 

Ka Regionaalhaiglas on doktor Vanakesa meeskond teinud kahe aastaga üle 150 uniportaalse suuremahulise rindkereoperatsiooni kopsudel. Uus meetod on saanud kõige eelistatumaks variandiks.

Koos Hispaania tippkirurgiga tuleb VATS kursusele ka temaga palju koostöötanud anestesioloog  Humberto Aymerich Cano, kes annab anestesioloogiakliiniku arstkonnale akadeemilise loengu ning aitab siin läbi viia uniportaalsete VATS operatsioonide ajal patsientidele spontaanset hingamist säilitavat anesteesiat.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.