REF: hambaravi piirhindu tuleks korrigeerida

Hambaarsti juures.
Hambaarsti juures.

Riigikogu reformierakondlased saatsid tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovskile saatsid arupärimise täiskasvanute hambaravihüvitise kohta, milles tegid ühtlasi ettepaneku korrigeerida haigekassa kehtestatud piirhindu.

Arupärimises viidatakse, et eelmisel aastal vastu võetud täiskasvanute hambaravitoetuse puhul on suuri vaidlusi tekitanud lõhe haigekassa hinnakujundusmetoodika ja hambaravi hindade vahel, mis on takistanud hambaraviteenuse osutajatel sõlmida lepinguid hüvitise kasutamiseks. Teenusega on üle riigi liitunud vaid 25% teenusepakkujaist, peamiselt avaliku sektoriga seotud hambaraviteenuse osutajad. Ülejaanud ei pea liitumist olemasolevatel tingimustel aga võimalikuks.

Eelnevast tulenevalt on reformierakondlastel ministrile järgmised küsimused:
1) Eesti Hambaarstide Liidu hinnangul on täiskasvanute hambaravihüvitise juures peamiseks probleemiks Haigekassa poolt kehtestatud hinnakiri, mis ei kata reaalseid kulusid. Näiteks peaks haigekassa piirhinna kohaselt kasutama ühte tuimestuslahuse ampulli kolme patsiendi peal. Samuti tuleks korduvalt kasutada instrumente ja tarvikuid. Lisaks pole arvestatud aparatuuri remondi ja hooldusega ning ka tööjöukulud on alahinnatud. Palun kirjeldage, kuidas haigekassa selliste piirhindadeni jõudnud on ja kas Teie hinnangul võimaldavad need pakkuda kvaliteetset teenust?

2) Haigekassa nõukogu esimehena saatejustkui aru turuhindadest ja kompromissidest kokkulepete otsimisel. Aga miks Haigekassa nõukogu tõrgub uskumast, et hambaraviteenuse hinnad on samuti välja kujundanud turg? Kas Te ei näe loogikaviga, kui kehtestatud piirhindades puudub korrelatsioon turul pika ajajooksul valjakujunenud hindadega?

3) Mis on haigekassa terminoloogias täiskasvanute hambaraviteenuse standardhind ja mis piirhind? Mida nende kahe vahe Teie hinnangul tähendab?

4) Haigekassaga on täiskasvanute hambaraviteenuse osutamiseks lepingu sõlminud vähem kui kolmandik hambaarstidest. Paljudes maakonnakeskustes ning suuremates linnades ja valdades on teenus praktiliselt kättesaamatu. Naiteks pole ühtegi lepingupartnerit Viljandis, Viimsis ja Maardus. Rakveres, Jõhvis, Valgas, Kärdlas on neid üks ja Võrus, Paides, Põlvas vaid kaks (info pärineb haigekassa kodulehelt). Kas tänane olukord rahuldab ministrit, kelle üks peamiseid valimislubadusi on täiskasvanute hambaravi toetamine?

5) Olele väljendanud arvamust, et kuna hambaravihüvitisele kulub planeeritust vähem raha, võiks hüvitise tõsta seniselt 30lt eurolt 50le. Kas olukorras, kus hüvitiseks mõeldud raha kulub vähem, kuna hambaarstid ei saa haigekassa hinnakirja alusel kvaliteetset teenust pakkuda, mistõttu ei saa kliendid ka hüvitist kasutada, poleks mõistlikum korrigeerida hoopis haigekassa piirhindu, et hüvitatav teenus elanikele kättesaadavaks muutuks?

6) Alates 2018. aasta 1.jaanuarist muutub analoogselt raviteenustele kättesaamatuks ka hambaproteesihüvitis pensionäridele. Hambaraviasutustel ja soodustuse saajatel puudub täpsem informatsioon hinnamääradest. Kas te ei leia, et analoogselt tööealiste ravikindlustatud inimeste hambaravihüvitise saamise kitsaskohtadega, muutub edaspidi ka pensionäridel hambaproteesihüvitise saamine problemaatiliseks?

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.