Europrojekt aitab krooniliselt haiged tööturule

Töötukassas.
Töötukassas.

Euroopa Liidu projekti "Pathways" pinnalt kerkinud lahendused aitavad kroonilisi haigusi põdevatel inimestel tööturul aktiivsena püsida.

Neuroloog ja pediaater Matilde Leonardi räägib ELi kolm aastat kestva projekti "Pathways" eesmärkidest ja tulemustest, millega püüti kroonilisi haigusi põdevaid inimesi aidata tööturule sisenemisel või seal aktiivsena püsimisel.

Projekti juhtinud Matilde Leonardil on veel mitu muud ametit. Ta on Carlo Besta nimelise Itaalia Riikliku Neuroloogiainstituudi koomauuringute keskuse ning WHOga koostööd tegeva riikliku teadusuuringute keskuse juhataja ning neuroloogia, puuete ja rahvatervise valdkonna dotsent Milano Katoliiklikus Ülikoolis.

Milline oli projekti "Pathways" peamine eesmärk?

Pikaajaliste terviseprobleemidega inimestel on suurem oht langeda vaesuse, sotsiaalse tõrjutuse, ränga materiaalse puuduse ja töötuse küüsi. Krooniliste haiguste suurem esinemissagedus koos majandusliku ebakindlusega süvendab probleemi veelgi.

Vaja on uuenduslikke strateegiaid, et aidata kroonilisi haigusi põdevatel inimestel jääda tööturul aktiivseks.

Aastal 2015 hakkas komisjon kaasrahastama projekti "Pathways" („Osalemine tervislike töökohtade ja kaasavate strateegiate loomiseks töösektoris“). Projekti keskmes olid Euroopas rakendatavad strateegiad kroonilisi haigusi põdevate inimeste tööellu integreerimiseks ja taasintegreerimiseks. Komisjon püüdis kindlaks määrata nende mõjususe, hinnata asjaomaste inimeste tööalaseid erivajadusi ja töötada välja suunised tõhusate kutsealaste integratsiooni- ja taasintegratsioonistrateegiate rakendamiseks.

Milline on projekti "Pathways" peamine tulemus?

"Pathways" keskendus nendele krooniliste haiguste kategooriatele, mille tõttu inimesed kaotavad sageli palju aktiivselt elatud aastaid. Projekti raames esitati kolm põhiaruannet, milles määrati kindlaks kroonilisi haigusi põdevate ja vaimsete häirete all kannatavate inimeste tööellu integreerimise ja taasintegreerimise strateegiad, hinnati nende strateegiate mõjusust ja eespool nimetatud inimrühmade tööalaseid erivajadusi.

Kuidas viiakse projekti tulemusi praktikas ellu?

Projekti tulemused kaastakse uude kroonilisi haigusi hõlmavasse ühismeetmesse "Chordis Plus". Neid võeti arvesse ka kroonilisi haigusi põdevate inimeste tööhõivet käsitleva ühisavalduse koostamisel, mida toetas 39 kodanikuühiskonna organisatsiooni. "Pathways" soovitab võtta riigipõhiseid meetmeid, sest tööhõivevajadused on eri riikides ja erinevate ELi sotsiaalse heaolu mudelite vahel erinevad.

Üldised tööellu (taas)integreerimise meetmed võiksid olla seadusandlikke vajadusi järgivad, harivad, koolitusi ja nõustamisteenuseid pakkuvad ning suurendada kaastöötajate ja ülemuste teadlikkust haigustest.

Kuidas panustab projekt töökohtade loomist ja majanduskasvu käsitlevasse komisjoni prioriteeti?

ELi strateegias "Euroopa 2020" rõhutatakse, kui oluline on kogu tööealise elanikkonna aktiivne osalus tööhõives. Krooniliste haiguste suurenev esinemissagedus tööealise elanikkonna hulgas ja selle mõju nii üksikisikutele kui ka ühiskonnale tervikuna nõuab selgeid poliitilisi suuniseid, mida "Pathways" aitaski välja töötada. Need suunised ja soovitused esitatakse projekti lõppkonverentsil, mis toimub 20. märtsil 2018 Euroopa Parlamendis.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.