Elundite siirdamise Euroopa komitee seisab turvalisuse eest

Olukorras, kus WHO andmetel saadakse 5–10% kõigist siirdatavatest elunditest inimelunditega kauplemise tulemusel, on riikide ühised jõupingutused elundite kvaliteedi ja ohutuse tagamiseks olulised.

Dr. Beatriz Dom?nguez-Gil (elundite siirdamise Euroopa komitee esinaine) selgitab, kuidas aitab komitee erinevate algatuste, programmide ja õiguslike vahendite kaudu kaasa Euroopa Komisjoni elundidoonorluse ja elundite siirdamise tegevuskava kolme peamise eesmärgi saavutamisele. Need kolm eesmärki on järgmised: suurendada elundite kättesaadavust, parandada siirdamissüsteemide tõhusust ning elundite kvaliteeti ja ohutust. Komitee pöörab oma tegevuses erilist tähelepanu inimõigustele.

Mida asjaomane komitee endast täpsemalt kujutab ja millised on selle ülesanded?

Komitee koordineerib Euroopa ravimi- ja tervishoiukvaliteedi direktoraadi siirdamisega seotud tegevust ning Euroopa Nõukogu nimel tervishoiuga seotud meetmeid. 1949. aastal asutatud Euroopa Nõukogu on Euroopa institutsioonidest vanim ning hõlmab 47 liikmesriiki ja 820 miljonit kodanikku.

Millised on mõned komitee peamised saavutused?

Aastate jooksul on komitee koostanud rea resolutsioone ja soovitusi, mille ministrite komitee on seejärel vastu võtnud. Kuigi need ei ole õiguslikult siduvad, on need sügavalt mõjutanud riiklikke õigus- ja eetikaraamistikke, organisatsioonilisi mudeleid ja kutsetegevust.

Samuti on komitee aidanud välja töötada Euroopa Nõukogu inimelunditega kauplemise vastase konventsiooni, milles selgitatakse, milliseid teguviise tuleks kriminaliseerida ja millega tugevdatakse koostöömehhanisme ja ohvrikaitset. WHO andmetel saadakse 5–10% kõigist siirdatavatest elunditest inimelunditega kauplemise tulemusel. Lisaks saab komitee tänu riiklikke teabekeskusi ja elundite liikuvust käsitlevaid andmebaase hõlmava rahvusvahelise võrgustiku loomisele täpsemat teavet elunditega seotud kuritegevuse kohta ning välja töötada kõikehõlmavad vahendid ja soovitused asjaomaste probleemide lahendamiseks.

Kuidas jälgib komitee tavasid ja levitab teavet?

Läbipaistvuse huvides ja rahvusvahelise võrdlusuuringu tegemiseks tuleb jälgida tavasid liikmesriikides. Komitee avaldab Hispaania riikliku elundidoonorluse organisatsiooni abil uudiskirja „Transplant“, mis on ainulaadne ja ametlik teabeallikas siirdamisega seotud tegevuse kohta ligikaudu 70 riigis. Alates 1996. aastast iga-aastaselt avaldatav uudiskiri annab inspiratsiooni poliitikameetmeteks ja strateegiakavadeks kogu maailmas (sealhulgas eespool nimetatud Euroopa Komisjoni tegevuskava).

Komitee avaldab ka elundite, kudede ja rakkude valdkondi käsitlevad tehnilised suunised, mis on väärtuslikuks vahendiks reguleerivatele asutustele ja tervishoiutöötajatele nii Euroopas kui ka mujal maailmas. Need suunised hõlmavad soovitusi, mida peetakse nn miinimumstandarditeks, mis on kooskõlas asjakohastes ELi direktiivides sätestatud põhimõtetega. Suunistes antakse ka täiendavaid tehnilisi nõuandeid ja esitatakse parimad tavad, mis on kooskõlas olemasolevate teadusandmetega, eksperdiarvamuste ning paljude ELi rahastatud projektide tulemustega. Samuti annavad suunised taustteavet elundisiirdamise vajalikkuse ja teostatavuse kohta, mida riiklikud ametiasutused sageli kasutavad tõenditel põhinevate poliitiliste otsuste ja haridusalaste algatuste väljatöötamisel. Suunised aitavad kaasa ka tavade ühtlustamisele ja asjaomaste meetmete tõhususe ja ohutuse parandamisele.

Kas mõned teavitustegevusega seotud meetmed on suunatud ka teistele sihtrühmadele (mitte ainult tervishoiutöötajatele)?

Jah, igal aastal toetab komitee Euroopa Nõukogu poolt algatatud elundidoonorluse ja elundite siirdamise Euroopa päeva korraldamist, et tekitada avalikku arutelu, suurendada avalikkuse usaldust vastutustundliku ja eetilise elundidoonorluse ja -siirdamise vastu ning kaasata poliitikakujundajaid ja tervishoiutöötajaid.

Allikas: Euroopa Komisjon

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.