Eesti võtab üle uue haiguste klassifikaatori

WHO on välja töötanud rahvusvahelise haiguste ja tervisega seotud probleemide statistilise klassifikaatori üheteistkümnenda väljaande (RHK-11), mida saab kasutusele võtma hakata alates järgmisest aastast.

Klassifikaatori uuendatud versioon võetakse praeguste plaanide kohaselt kasutusele ka Eestis. Sotsiaalministeeriumi esindaja sõnul on veel vara öelda, millal täpsemalt võiks Eesti uuele kodeerimissüsteemile üle minna ning millised on sellega kaasnevad suuremad muudatused haiguste kodeerimisel. Ta selgitas, et klassifikaatori uuenduste ülevõtmine on mitmeaastane protsess, mis vajab analüüsi ja koostööd arstide ning ülikooliga. Seejärel saab alustada tõlkimise, WHO-ga kooskõlastamise ja digiteerimisega.

Mure perekondliku hüperkolesteroleemia koodiga

Uue klassifikatsiooni ülevõtmisel võib lahenduse saada ka Eesti Kardioloogide Seltsi soov luua perekondliku hüperkolesteroleemia eraldi diagnoosimise võimalus. Nimelt tegi selts maikuus ministeeriumile ettepaneku täiendada praegust klassifikaatorit (RHK-10), lisades perekondlik hüperkolesteroleemia koodiga E78.01.

Tervise ja heaolu infosüsteemide keskus (TEHIK) tõdes seltsile saadetud vastuses, et selle koodi lisamine pole üksnes väike muudatus, vaid eeldab suuremat eeltööd. Soovitud koodi E78.01 lisamine tähendab uue, detailsema lisataseme loomist (sealhulgas ka tehnilist arendust) ülemtasemele E78.0.

 

Ministeerium lisas oma eelmisel nädalal saadetud kirjas, et soovitud kood (E78.01) puudub rahvusvahelises RHK-10 versioonis (ka kõige uuemas 2016. aasta versioonis) ning Eestis on kasutusel RHK-10 rahvusvahelise alusklassifikaatori tõlkeversioon. Seega on nimetatud koodi lisamine keerukas, sest ametlikult tuleks kasutusele võtta modifikatsioon (nt Ameerika Ühendriikide versioon), mille koostamine käib kindlate reeglite ja põhimõtete järgi.

Ministeeriumi hinnangul kulub RHK-11 rakendamiseks Eestis sama palju aega, kui kuluks ametikult RHK-10 riikliku modifikatsiooni juurutamisele.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.