Uus süsteem: lünklik ja aeglane

Eesti Apteekide Ühenduse juht Timo Danilov
Eesti Apteekide Ühenduse juht Timo Danilov

Täna toimunud võltsravimite seminaril anti ülevaade ligi kaks kuud väldanud ravimite ehtsuse kontrolli pilootprojektist. Eesti Apteekide Ühenduse juhi Timo Danilovi sõnul on pilootprojekti käigus esinenud palju tõrkeid ning veel on pikk maa minna, kuigi süsteem peaks käivituma juba 9. veebruaril.

Pilootprojekti käigus saadeti päringuid 1208 unikaalsele pakendile. Danilovi sõnul läbis kõigest 50% pilootprojekti käigus testitud retseptiravimitest ravimite ehtsuse kontrolli tõrgeteta. „Kahjuks see ei ole nii hea, mis numbrid sealt vastu vaatavad,“ ütles Danilov.

Umbes 45% testitud ravimite puhul oli toode, partii või pakk tundmatu. Süsteemi kasutajatel puuduvad aga selged tegutsemisjuhised, mida veateadete puhul ette võtta. Lisaks osutas Danilov kiirusega seotud probleemile. Keskmiselt võttis ravimi skaneerimine ja süsteemist vastuse saamine aega 7 sekundit, mis on Danilovi sõnul liiga pikk aeg. 20% juhtudel kulus selleks enam kui 20 sekundit.

Kuigi süsteemi on püütud parandada, pole praeguseks jõutud rahuldava tulemuseni. Danilovi sõnul häirib sellisel määral andmete puudumine ravimite väljastamise protsessi ning mitmekordistab apteegi igapäevatööga kaasnevat halduskoormust. „Kui see olukord jätkub pärast 9. veebruarit, siis olen mina väga murelik,“ lausus Danilov.

Danilovi sõnul on mõistlik kehtestada üleminekuperiood kogu tarneahelale, mille jooksul jõuavad müügiloa hoidjad vajalikud andmed REKSi andmekogusse üles laadida.

Ravimite ehtsuse kontrolli süsteemi piloteerimises osalesid Benu Apteek Eesti OÜ ja Terve Pere Apteek OÜ, Magnum Logistics OÜ hulgimüügiladu ja Põhja-Eesti Regionaalhaigla SA haiglaapteek.

Kõik Eestis tegutsevad jaeapteegid, haiglaapteegid ja hulgimüüjad peavad alates 9. veebruarist ühinema ravimite ehtsuse kontrolli süsteemiga ning olema valmis 2D koodiga varustatud ravimipakendeid kontrollima.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.