Jaga lugu:
Uudised
Ainult tellijale

Milline on oksüdatiivse stressi roll Wolframi sündroomi korral?

Tartu Ülikoolis tuleb kaitsmisele Rando Poroski doktoritöö, kus uuriti oksüdatiivse stressi rolli Wolframi sündroomi ja hüpotermia korral.

Nooremad hiired kasutavad energia saamiseks eelkõige glükoosi, glükoneogeneesi ja anaeroobset glükolüüsi, kuid hilisemas vanuses, kui haigus rohkem progresseerunud, eelistatult lipolüüsi.  Foto: Scanpix /PantherMedia

Wolframi sündroom on haruldane autosomaalne retsessiivne haigus, mida iseloomustavad juveniilne diabeet (magediabeet, tüüp I suhkrudiabeet), nägemisnärvi kahjustus, kuulmishäired, progressiivne neurodegeneratsioon, endokriinsed kahjustused ja psühhiaatrilised probleemid. Wolframi sündroom on põhjustatud mõlemas alleelis esinevatest mutatsioonidest WFS1 geenis, mille tõttu geeni produkt, wolframiin, ei oma enam tavapärast funktsiooni. Mutantse wolframiini puhul kuhjuvad voltumata valgud endoplasmaatilise retiikulumi luumenisse ning põhjustavad endoplasmaatilise retiikulumi stressi (ka oksüdatiivset stressi) ja sealse homoöstaasi häirumist ja apoptootilise raja käivitumist.

VORMISTA TELLIMUS KOHE JA SAAD:
  • Ligipääsu kõigile lukus lugudele
  • Ligipääsu ajalehe PDFidele
  • Tellimus sisaldab Meditsiiniuudiste uudiskirja
  • Jaga lugu:
    MEDITSIINIUUDISTE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

    Telli olulisemad Meditsiiniuudised igal nädalal enda postkasti.

    Meditsiiniuudised.ee toetajad:

    Kadi Heinsalu
    Kadi HeinsaluPeatoimetajaTel: 667 0451kadi.heinsalu@aripaev.ee
    Aet Trisberg
    Aet TrisbergAjakirjanik-toimetajaTel: 667 0455aet.trisberg@aripaev.ee
    Violetta Riidas
    Violetta RiidasToimetajaTel: 667 0454violetta.riidas@aripaev.ee
    Siret Trull
    Siret TrullAjakirjanik-toimetajaTel: 667 0446siret.trull@aripaev.ee
    Karin Tamm
    Karin TammMeditsiiniuudiste sündmuse juhtTel: 513 8862karin.tamm@aripaev.ee
    Kristi Kammer
    Kristi KammerMeditsiiniuudiste müügi- ja arendusjuhtTel: 507 9553kristi.kammer@aripaev.ee