Autor: Meditsiiniuudised • 22. juuli 2019
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine. Üha kallinevatele ravimitele aitavad kaasa maksejõulised riigid
Ravimite hinnad muutuvad aastatega järjest kallimaks. Ravimitootjad põhjendavad üha kõrgemaid hindu arenduskuludega, kuid kriitikute arvates pole sellel hindadega seost, kirjutab tänane Eesti Päevaleht.
Euroopa Liidu riigid on püüdnud ravimivaldkonda ühtsemalt reguleerida, et ravimitööstuse võim hindade üle oleks väiksem.
Foto: PantherMedia
Ravimiturg kasvab kiiresti, Eestis umbes 5–10% aastas. Haigekassa raha kulub igal aastal üha laiemale ravimivalikule samavõrra rohkem. Ravimid on ka järjest kallimad. Taanlaste 2018. aastal tehtud uuring näitab, et ühe kuu ravimivaru nn letihind on kahe kümnendiga ligi kümnekordistunud: kui 1998. ja 2000. aastal tulid turule 10 000–20 000 dollarit maksvad MabThera (rituksimab) ja Herceptin (trastuzumab), tundusid summad müstilised. Nüüd ületab mõne vähiravimi letihind 100 000 dollarit kuus. Kosmilistesse kõrgustesse ulatuvad haruldaste haiguste ravimid – sellepärast tuligi Eestis hiljuti koguda pisikese Annabeli raviks 2 miljonit eurot.