Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Mikroobid ajus teevad tuju heaks
Siiani on ajus leiduvad bakterid võrdunud surmava haigusega. Nüüd on bioloogid avastanud, et mikroobid üksnes ei ela ajus püsivalt, vaid võivad ka ohjes hoida psüühilisi vaevusi, äratada vaimse energia ja parandada meeleolu.
Bioloog Rosalinda Roberts lõikas üliõhukesi viile äsja surnud inimeste ajust ning uuris neid elektronmikroskoobi all. Esiti otsis ta skisofreenia põhjust, ent ajapikku hakkasid teda üha enam huvitama hoopis väikesed seletamatud laigud, mida leidus mitmel pool ajukoes. Kui Roberts 2018. aastal lõpuks mõistis, mis plekid need sellised olid, oli ta tugevasti üllatunud.
OECD värskes aruandes „Health at a Glance 2024“ prognoositakse, et aastaks 2050 on Euroopa Liidus (EL) üle 65-aastaseid inimesi juba kolmandik elanikkonnast. Kui lisada sellele elustiiliga seotud riskitegurid ja sotsiaalmajanduslikud erinevused, on selge, et Euroopa peab kiiresti ajakohastama oma tervishoiusüsteeme, et parandada patsientide elukvaliteeti.