Autor: Meditsiiniuudised • 25. märts 2020

Meditsiinisektori lisakulud COVID-19 seoses kaetakse

Sotsiaalminister Tanel Kiik teatas täna pressikonverentsil, et valitsus korvab järgmise 3 kuu jooksul kõik koroonaviirusega võitlemisest tekkivad lisakulud kokku 200 mln euro ulatuses.
Sotsiaalminister Tanel Kiik

Kiik kinnitas, et eile andis valitsus 3 kuuks kindluse kõigile haiglatele, kiirabidele, muudele asutustele, et kõik nende kulud korvatakse, summas 200 miljonit eurot. See hüvitab ka lisatöö palgakulud, kaitsevahendite kulud.

Sotsiaalminister Tanel Kiik lisas, et valitsuskomisjon arutas eile pikalt eri meetmeid, mudeleid, lähtudes ka Eesti teadlaste soovitustest. "Eri mudelite puhul tuleb üheselt arvestada, et nakkuskordajat ei ole võimalik üheselt hinnata enne ja pärast isoleerimismeetmeid. Kuid haiguse pidamiseks peab nakkumiskordaja langema alla 1: haige ei nakata kas üldse kedagi või äärmisel juhul ühe inimese," selgitas Kiik. Et seda saavutada, tehti uued piirangud, mis jõustusid täna ja osa neist jõustuvad reedes, nagu kahekaupa ja kahemeetrise vahega väljas käimine, baaride sulgemine kl 22st, kaubanduskeskuste sulgemine, v.a toidupoed või apteegid.

Terviseameti kriisistaabi hädaolukorra meditsiinijuht ja PERHi erakorralise meditsiini ülemarst-keskuse juhataja Arkadi Popov rääkis, et kokku on Eestis diagnoositud 404, teste on tehtud 4809, eile tehti 768 testi. Võrreldes eilsega lisandis 35 koroonapositiivset patsienti. Praegu on 60+ vanuses inimesi haigestunute seas 19%. Haiglas on 28 patsienti ja viis neist on hingamisaparaadi all. Haiglast on välja kirjutatud 8 ja nemad on Popovi sõnul paranenud.

Küsimusele, mis ravimeid kodused koroonaviirushaiged võtma peaks, et haigus ei pöörduks halvemas suunas, vastas Popov, et tegemist on viirushaigusega, mille sümptomid on sarnased tavalise külmetushaigusega. "Paratsetamool, köhavastased preparaadid, sümptomaatiline ravi," rääkis ta. Maailmas toimuvad kliinilised uuringud ravimite osas võiksid läbi saada poole aasta jooksul, lisas ta.

Kokku on ligi 500 intensiivravi kohta

Sotsiaalminister Tanel Kiik rõhutas, et intensiivravikohti on 500 Eestis ja saab vajadusel kasutada muidki aktiivravi voodikohti, ehkki see on tohutu koormus haiglavõrgu haiglatele, aga eesmärk on, et kõik patsiendid saaksid ravi, saaksid hingamisaparaadi. "Hetkeseisuga Eesti tervishoiusüsteem on valmis haiguse tõkestamiseks ja inimeste ravimiseks," lisas ta.

Arkadi Popov sõnas, et kui inimene tunneb kodus haige olles, et üha raskem on sisse hingata, siis tuleb helistada 112 ja kutsuda kiirabi. "Kodusele hapnikuravi peale ma ei soovita loota, sest see on raske haigus, kui tekivad tüsistused. On olemas ka nn varjatud hapnikupuudus, mida oleme juba näinud sellistel patsientidel. Sellised patsiendid tuleb ravida statsionaaris," jätkas ta. Meditsiini võimekus hetkel on piisav, lisas Popov - intenviisravi III etapi voodikohti on 191, kuid lisaks saab võtta I ja II astme intensiivravi voodikohti ja ligi 200 hapnikuaparaati. "Küsimus on inimestes, kes seda tööd teevad, vajadusel kõik arstid peavad tegelema selle raviprotsessiga," jätkas ta. Selleks töötatakse operatiivstaabi poolt välja vastavad ravijuhised.

Jaga lugu
Mu.ee toetajad:
Kadi HeinsaluMeditsiiniuudiste peatoimetajaTel: 6670 451
Violetta RiidasMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 454
Margot VentMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 446
Triin Tabur Meditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 455
Karin TammMeditsiiniuudiste sündmuse juhtTel: 513 8862
Minna Liisi LiivrandMeditsiiniuudiste sündmuste projektijuhtTel: 6670 230
Maarja KõrvMeditsiinimeedia müügijuhtTel: 5257708