Autor: Meditsiiniuudised • 15. aprill 2020

Viies linnas avatakse uued koroonaviiruse testimiskohad

Paides, Rakveres, Haapsalus, Jõgeval ja Valgas avatakse mobiilsed testimiskohad lähemate päevade jooksul.

Autor: Shutterstock

Võrgustik laieneb alates homsest ja nädala lõpuks saavad inimesed end koroonaviiruse kahtluse korral testida kokku 13 linnas. Neljapäevast, 16. aprillist avatakse mobiilne proovivõtukoht Paides, Rakveres ja Jõgeval. Reedel lisandub testimisvõimalus Haapsalus ja järgmise nädala alguses Valgas.

SYNLABi ja Medicumi algatusel ning tihedas koostöös sotsiaalministeeriumi ja terviseametiga loodi mobiilsete proovivõtukohtade võrgustik 19. märtsil.

Vaid paari päevaga avati punktid, kuhu pääseb saatekirja alusel varem kokkulepitud ajal ja autoga, kokku seitsmes Eesti linnas. Inimestelt, kellel puudub võimalus proovivõtukohta sõitmiseks, võetakse proov kodus. Selleks töötab üle Eesti 9 kodustestimise brigaadi. Kõige suurem külastatavus on selle aja jooksul olnud Tallinna ja Tartu proovivõtukohtades, kus tänaseks on ninaneelu proove võetud ligi 7500-lt inimeselt.

Kokku on Eesti inimeste testimise võrgustikuga seotud inimesi seitsmest erasektori meditsiiniettevõttest ja kolmest haiglast. Tallinnas ja Rakveres panustavad proovide võtmise nimel Medicumi töötajad. Tartus, Viljandis, Pärnus, Haapsalus, Paides, Jõgeval ja Valgas on tervisebusside juures elanikelt proove võtmas Qvalitase personal. Corrigo tervisekeskus korraldab testimist Narvas ja Ida-Viru keskhaigla Kohtla-Järvel. Kuressaares ja veidi hiljem liitunud Kärdlas on elanike testimise eest väljas kohalike haiglate personal. Kodus proovivõtmise brigaadidega aitavad Fertilitas, Alre ja Eldred Medical.

Senises üleriigilises võrgustikus on kuu aja jooksul perearsti saatekirja või eesliini organisatsioonide vajaduste alusel tasuta koroonaviiruse proovi saanud anda juba u 24 000 inimest.

Testimiseks:

1.Helista oma perearstile!

2.Kui perearst otsustab, et testimine on vajalik, edastab ta saatekirja laborisse ning sealt helistatakse sulle, et leppida kokku testimise aeg ja koht. Oota kõnet.

3.Sõida autoga kokkulepitud kohta õigel ajal ja võta kaasa dokument! Ninaneelu proovi saab anda vaid saatekirjaga inimene kokkulepitud ajal isikut tõendava dokumendi alusel. Niisama ei ole otstarbekas kohale tulla, testitakse eelregistreeritud inimesi. Testima tulles ei ole otstarbekas võtta samasse autosse pereliikmeid.

4.Oota vastust, sulle helistatakse! Vastused saab järgmisel päeval, inimesele helistatakse. Vastused liiguvad ka digilugu.ee keskkonda.

5.Kui sinu proov osutub positiivseks, siis püsi kodus, järgi perearsti eelnevalt antud soovitusi, tervise halvenemisel võta ühendust oma perearstiga või kutsu kiirabi helistades 112.

SYNLABi laboris analüüsitakse ninaneeluproovist koroonaviiruse SARS-CoV-2 olemasolu, viiruse RNA määramise meetodil. Tegemist on WHO poolt tunnustatud, Terviseameti ja teiste haiglate poolt kasutatava meetodiga.

Jaga lugu
Mu.ee toetajad:
Kadi HeinsaluMeditsiiniuudiste peatoimetajaTel: 6670 451
Violetta RiidasMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 454
Margot VentMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 446
Triin Tabur Meditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 455
Karin TammMeditsiiniuudiste sündmuse juhtTel: 513 8862
Hanna SultsMeditsiiniuudiste sündmuste projektijuhtTel: 6670 385
Maarja KõrvMeditsiinimeedia müügijuhtTel: 5257708