Autor: Meditsiiniuudised • 27. august 2020

Ida-Virumaal alustatakse suuremahulise seireuuringuga

Valitsuskabinet toetas ülikooli seireuuringu meeskonna ettepanekut alustada 28. augustist Ida-Virumaal koroonaviiruse leviku ulatuse täpsemaks tuvastamiseks suuremahulist uuringut.

Autor: Liis Treimann

Uuringu käigus küsitletakse ja testitakse ligikaudu 1500 maakonna elanikku. Kantar Emor alustab küsitluse läbiviimist homme.

„Eesti koroonaviirusesse nakatumise kordaja 100 000 elaniku kohta 11 on Euroopa riikidega võrreldes madalamate seas, kuid Ida-Viru maakonnas tekkinud nakkuskolded on terviseameti ja teadusnõukoja hinnangul murettekitavad. Ida-Virumaal on kahe nädalaga koroonaviiruse suhtes positiivse proovi andnud 73 inimest ja terviseametil on hetkel jälgimisel üle 400 haige lähikontaktse. Ida-Virumaal tekkinud nakkuskolded peavad olema meie teravdatud tähelepanu all, et viirus ei leviks edasi teistesse piirkondadesse,“ lausus peaminister Jüri Ratas.

Loe lisaks
Seireuuring viiruse varjatud levikut ei näita, reoveeuuring andis üllatava tulemuse

„Valitsus toetab Tartu Ülikooli seireuuringu meeskonna ettepanekut alustada homsest Ida-Virumaal täiendava küsitluse ja testimisega, et tuvastada viiruse leviku täpsem ulatus piirkonnas. Olen tänulik teadlastele nende valmisoleku eest koheselt uuringu läbiviimisega alustada. Oleme saanud Tartus lokaalselt tekkinud haiguskolded hästi kontrolli alla. Jätkame tööd teistes Eesti maakondades samamoodi, jätkuvalt kehtib ka Ida-Virumaal alkoholimüügi öine piirang, mille kehtestas möödunud laupäeval politsei- ja piirivalveamet,“ lisas peaminister.

Seireuuringu juht, Tartu Ülikooli professor Ruth Kalda selgitas, et kuna augusti lõpus on Ida-Virumaal kasvanud nakatunute arv, tehti täna valitsusele ettepaneku viia selles piirkonnas läbi kiire suuremahuline seireuuring. "Valitsusliikmete nõusolekul alustab AS Emor juba homme juhuvalimi alusel Ida-Virumaa elanikele helistamist. Meie eesmärk on nädala jooksul intervjueerida ja testida umbes 1500 inimest ehk 1% maakonna elanikest, et selgitada välja, kuivõrd on viirus kolletest levinud väljapoole Virumaa elanike hulka. Selle järgi saab paremini planeerida ka piirkondlikke levikut tõkestavaid meetmeid,“ kommenteeris Kalda.

Kalda rõhutas, et uuringus osalemine on vabatahtlik, kuid pani kõigile Ida-Virumaa elanikele südamele, et küsitlusele vastamise ja testimas käimisega saab igaüks aidata kaasa viiruse tegeliku leviku välja selgitamisele. „Endiselt on kõigil elanikel oluline meeles pidada, et ka kergete haigusnähtudega tuleb püsida kodus ja pöörduda testimisele saatekirja saamiseks perearsti poole või nädalavahetusel perearsti nõuandetelefonile,“ lisas ta.

Jaga lugu
Mu.ee toetajad:
Kadi HeinsaluMeditsiiniuudiste peatoimetajaTel: 6670 451
Violetta RiidasMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 454
Margot VentMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 446
Triin Tabur Meditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 455
Karin TammMeditsiiniuudiste sündmuse juhtTel: 513 8862
Hanna SultsMeditsiiniuudiste sündmuste projektijuhtTel: 6670 385
Maarja KõrvMeditsiinimeedia müügijuhtTel: 5257708