• 21.12.20, 07:00

Osteoporoos nõuab püsivat ravi

Osteoporoos on luukoe haigus, mille korral võib murda luu isegi lihtsal kukkumisel. Haigus on kuni esimese luumurruni aastaid asümptomaatiline, aga hiljem põhjustab inimese invaliidistumist ja elukvaliteedi olulist langust. 2010. aastal elas Euroopa Liidus 22 miljonit osteoporoosiga naist ja 5,5 miljonit meest.
Osteoporoosi saab ennetada või edasi lükata eluviisimuutustega. Enne esimest luumurdu inimene tavaliselt ei teagi, et tal see haigus on, kuna valu ei tunne.
  • Osteoporoosi saab ennetada või edasi lükata eluviisimuutustega. Enne esimest luumurdu inimene tavaliselt ei teagi, et tal see haigus on, kuna valu ei tunne.
  • Foto: Shutterstock
Osteoporos (OP) ja sellest tingitud luumurdude arvu sagedus kasvab koos elanikkonna vananemisega. OP ohustab eelkõige üle 50aastasi postmenopausis naisi. Üle 60aastaste naiste hulgas on osteoporoosihaiged 1/3, üle 80aastaste hulgas juba 2/3. Meestel on osteoporootiliste luumurdude eluaegne risk 10–25%, kuid luumurru tekkeoht suureneb u 10 aastat hiljem kui naistel. OP soodustavad kroonilised haigused ja mõni ravim. Kogu maailmas on probleem, et OP diagnoosimine ja eakatel luumurru järgne medikamentoosne ravi on viimasel kümnendil võrreldes sajandi algusega oluliselt vähenenud.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 27.06.25, 16:26
Kas Euroopa tervishoid suudab ajaga kaasas käia? Uuenduslik ravi vajab kiiremat teed patsientideni
OECD värskes aruandes „Health at a Glance 2024“ prognoositakse, et aastaks 2050 on Euroopa Liidus (EL) üle 65-aastaseid inimesi juba kolmandik elanikkonnast. Kui lisada sellele elustiiliga seotud riskitegurid ja sotsiaalmajanduslikud erinevused, on selge, et Euroopa peab kiiresti ajakohastama oma tervishoiusüsteeme, et parandada patsientide elukvaliteeti.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Meditsiiniuudised esilehele