Tänu bioloogilisele ravile on mitu kroonilist nahahaigust saanud viimastel aastatel võimaluse kui mitte paraneda, siis vähemalt tagasi tõmbuda ja normaalselt elada laskma.

- Psoriaasiravi ainult kreemidega paranemist ei too.
- Foto: Shutterstock
Meditsiiniuudiste ja reumatoloogide seltsi koostöös 10. juunil toimuval
bioloogiliste- ja sihtmärkravimite konverentsil teeb naharavi teemal ettekande Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna kliinilise meditsiini instituudi dermatoloogia ja veneroloogia professor
Külli Kingo.Milline on bioloogiliste ravimite mõju naastulise psoriaasi ravile?
Bioloogilise ravi efektiivsust hinnatakse haiguse aktiivsuse ja ulatuse skoori (PASI) paranemise kaudu. Tänasel päeval on meie ootuseks, et patsiendid oleks lööbevabad või nende lööve oleks taandunud vähemalt 90% (PASI 90).
Erinevate ravimite efektiivsus varieerub, kuid kõige uuemate bioloogiliste ravimitega - Interleukiin-23 antagonistide korral saavutab PASI 90 ligikaudu 75% patsientidest.
Milline on patsiendi ravi teekond bioloogilisele ravile jõudmiseks ja kui pikk see võib olla?
Psoriaasi bioloogiline ravi on näidustatud vaid raske haigusvormiga patsientidele, kellel eelnev süsteemne konventsionaalne ravi (metotreksaadi, tsüklosporiini ja atsitretiiniga) on osutunud ebaefektiivseks või on vastunäidustatud. Seega teekond on pikk ja võiks olla tunduvalt kiirem ja toimuda varem.
Kas Eestis on bioloogiline ravi piisavalt kättesaadav?
Julgen väita, et raske psoriaasiga patsientidele, kes vastavad tervishoiuteenuses ravile lülitamise kriteeriumitele, on bioloogiline ravi kättesaadav.