Autorid: Kristjan Ojang, Lääne-Virumaa Uudised • 22. september 2021

Haljala vald maksab kinni uue perearsti eluasemekulud ning annab 15 000 eurot toetust

Haljala vallavolikogu võttis vastu otsuse, millega toetatakse vallas tööd alustavat perearsti ühekordse rahalise toetusega. Samuti makstakse kinni perearsti eluasemekulud ning tegevuskoha majanduskulud.
Haljala ambulatoorium.
Autor: Haljala vald

Mitmed omavalitsused on pikemat aega olnud kimpus noore perearsti leidmisega. Patsiente küll maapiirkonnas leiduks, kuid noored arstid maale tulema ei kipu. Sestap otsustati Haljala vallas võtta vastu motivatsioonipakett, mis meelitaks uue perearsti sealsesse valda tööle ja elama, kirjutab Lääne-Virumaa Uudised.

"Uus toetus on mõeldud alustavale perearstile. Haljalas juba aastakümneid tööd tegev perearst Koidu Saamot saab vallalt samamoodi toetust. Näiteks kompenseerib vald Haljala ambulatooriumihoone kommunaalkulud, ning perearstilt ei küsita ambulatooriumi ruumide kasutamise eest renti," selgitas valla sotsiaalkomisjoni esimees Margus Punane.

Uue määruse kohaselt maksab Haljala vald alustavale perearstile ühekordse toetusena tegevuskoha ruumide, sisseseade ja aparatuuri soetamiseks 15 000 eurot.

Loe lisaks
Seadusandlus peab tulema kaugteenustega kaasa

Samuti kaetakse valla eelarvest kahe aasta jooksul perearsti eluaseme kulud kuni 500 euro ulatuses kuus tegelike kulude alusel. Valla eelarvest kompenseeritakse ka perearsti tegevuskoha majanduskulud (üür, küte, elekter, vesi ja kanalisatsioon) kogu ulatuses tegelike kulude alusel.

Margus Punase sõnul käis sotsiaalkomisjoni aruteludest läbi ka mitmeid mõtteid uuele perearstile kodu rajamise kohta.

"Näiteks vald kingib talle elamukrundi, et saaks ehitada maja. Samuti oleks võinud kaaluda korteri andmist Haljalas. Maikuus oli sotsiaalkomisjonis isegi arutusel see, et kui alustav perearst tuleb ja võtab omale kodu soetamiseks laenu, siis kas me oleksime valmis selle laenu maksmist teatud aja jooksul kompenseerima," lisas ta.

Uus perearst on Haljalas juba praktiliselt olemas. Juba mõnda aega on praeguse perearsti dr Saamoti kõrval võtnud patsiente n-ö töövarjuna vastu dr Merilin Kütt.

"Meil on inimene, kes on oma valmisolekut näidanud. Perearsti leidmiseks konkursi korraldanud Terviseametis praegu menetlus käib ja 30. septembril peetakse dr Küttiga vestlusvoor. Peale seda saab asi rohkem selgeks, mis hetkel täpselt dr Kütt võtab üle dr Saamoti perearstinimistu," selgitas Punane.

Loe lisaks
100 perearstikeskust saavutas kõrgeima kvaliteeditaseme

Kindel on see, et kui dr Kütt Haljala perearstiks saab, siis äsja vallavaolikogus vastu võetud toetusi talle ka antakse.

Küll aga on vallavalitsusel õigus tööd alustava perearsti ühekordne toetus tagasi nõuda, kui toetuse saaja lõpetab enne viie aasta möödumist toetuse saamisest arvates Haljala vallas perearstina tegutsemise või töötamise.

Näiteks kui uus pereast peaks vallas tegutsema alla ühe aasta, maksab toetuse saaja toetuse tagasi kogu ulatuses. Kui toetuse saaja töötab perearstina üle ühe aasta, kuid vähem kui viis aastat, vähendatakse tagasimakstavat summat proportsionaalselt tegutsemise või töötamise ajaga, arvestades, et ühe töötatud aasta eest vähendatakse tagasimakstavat summat 3000 euro võrra.

Jaga lugu
Mu.ee toetajad:
Kadi HeinsaluMeditsiiniuudiste peatoimetajaTel: 6670 451
Violetta RiidasMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 454
Margot VentMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 446
Triin Tabur Meditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 455
Karin TammMeditsiiniuudiste sündmuse juhtTel: 513 8862
Minna Liisi LiivrandMeditsiiniuudiste sündmuste projektijuhtTel: 6670 230
Maarja KõrvMeditsiinimeedia müügijuhtTel: 5257708